Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/168/PP2/443/59/2005
z 2 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/168/PP2/443/59/2005
Data
2005.12.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
bieżąca eksploatacja samochodu
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
przeróbki
samochód ciężarowy
zakup


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony w pełnej wysokości od zakupu samochodu Fiat Panda (po przerobieniu go z osobowego na ciężarowy) oraz od paliwa i napraw związanych z jego eksploatacją ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.10.2005 r. spółki cywilnej w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od zakupu samochodu marki FIAT PANDA stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Spółka cywilna złożyła w dniu 04.10.2005 r. wniosek do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku nabycia od dealera samochodu Fiat Panda, który został przerobiony z samochodu osobowego na samochód ciężarowy.

W dniu 24.10.2005 r. s.c. uzupełniła wniosek o bliższe dane dot. przeróbki samochodu oraz o informację, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa w przedmiotowej sprawie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący: spółka cywilna zamierza nabyć na potrzeby firmy samochód Fiat Panda, który został przerobiony z samochodu osobowego na samochód ciężarowy. Przeróbka ta polega na zdemontowaniu tylnych siedzeń włącznie z pasami bezwładnościowymi, założeniu kratki i podłogi części bagażowej. Dealer wykonał badania techniczne potwierdzające zmianę samochodu z osobowego na ciężarowy. Samochód ten posiada także zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o spełnieniu warunków określonych przepisem art. 86 ust.4 pkt 1 znowelizowanej ustawy o VAT.

Spółka cywilna zwróciła się z zapytaniem, czy może odliczyć podatek naliczony w pełnej wysokości od zakupu w/w samochodu oraz od paliwa i napraw związanych z eksploatacją tego samochodu.

Przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 sierpnia 2005 r. na mocy nowelizacji ustawy o VAT wprowadzonej ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756 ze zm.), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Limit odliczeń nie dotyczy nabycia niektórych pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, mimo nieprzekroczenia przez nich dopuszczalnej masy całkowitej określonej w ust. 3 w/w przepisu. W myśl art. 86 ust. 4 pkt. 1 przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

Reasumując powyższe, nabycie środka transportu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, który może korzystać z pełnego odliczenia podatku naliczonego od jego nabycia, jest możliwe po spełnieniu wymagań technicznych dla tego pojazdu czego potwierdzeniem będzie zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów po ich dodatkowym badaniu technicznym - art. 86 ust. 5 cyt. ustawy o VAT.

Spółka cywilna winna posiadać fakturę VAT na zakup z wyszczególnieniem nazwy towaru tj. samochód ciężarowy z posiadanym zaświadczeniem wydanym przez stację diagnostyczną o spełnieniu jednego z warunków określonych przepisem art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że samochód ten spełnia pkt 1 w/w przepisu.

Dokonywane naprawy związane z eksploatacją w/w samochodu, który będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych spełnia warunki określone przepisem art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT i podatek naliczony od tych napraw podlega odliczeniu od podatku należnego. Ponadto odliczenie podatku VAT od zakupionego paliwa do w/w samochodu ciężarowego będzie wynikało z art. 88 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o VAT.

W świetle cytowanych przepisów spółce cywilnej będzie przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT od zakupionego samochodu, jak również od paliwa i napraw w trakcie jego eksploatacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj