Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-130/05/KH/30184
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-130/05/KH/30184
Data
2005.05.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
oprogramowanie
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
usługi elektroniczne
usługi świadczone drogą elektroniczną


Pytanie podatnika
Czy nabycie w drodze elektronicznej kodów aktywujących i ich odsprzedaż na terytorium kraju (PKWiU 74.87.17-00.00) mieści się w zakresie usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.04.2005 r. (doręczonego w dniu 25.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza,
że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:
Spółka pośredniczy w sprzedaży na terenie kraju urządzeń oraz oprogramowania komputerowego. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń oraz oprogramowania wymaga tzw. „aktywacji”. Spółka nabywa w tym celu od kontrahentów zagranicznych, za pośrednictwem sieci internet, kody (klucze) aktywujące. Opłata za udostępnienie w/w kodów nie jest wliczana do ceny urządzenia, będącego przedmiotem sprzedaży. Udostępniony drogą elektroniczną kod aktywujący jest następnie również drogą elektroniczną przesyłany za odrębną odpłatnością do nabywcy danego urządzenia. Podatnik uzyskał od organu statystycznego opinię, w myśl której usługa polegająca na dostarczaniu klientom haseł i kodów do uruchamiania programów komputerowych i urządzeń traktowana jest jako pozwolenie na korzystanie z dodatkowej ich funkcjonalności i mieści się w grupowaniu według PKWiU pod numerem: 74.87.17-00.00 „Usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".
Przedmiot zapytania dotyczy rozstrzygnięcia, czy nabycie w formie elektronicznej w/w kodów i ich odsprzedaż na terenie kraju również w powyższej formie mieści się w zakresie usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika czynności te spełniają ustawową definicję usług elektronicznych, co oznacza, że usługi te z tytułu nabycia winny być opodatkowane przez Spółkę na zasadzie importu usług.

Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się, co następuje:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w art. 2 pkt 26 definiuje usługi elektroniczne jako usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej, w szczególności usługami elektronicznymisą:

    a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
    b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
    c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
    d) dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
    e) usługi kształcenia korespondencyjnego,
    - do usług elektronicznych nie zalicza się usług nadawczych radiowych i telewizyjnych, chyba że program radiowy lub telewizyjny jest nadawany wyłącznie za pośrednictwem internetu lub podobnej sieci elektronicznej, oraz usług telekomunikacyjnych.

Usługa udostępniania kodów aktywacyjnych, odbywająca się za pośrednictwem sieci internet, bezsprzecznie spełnia w/w definicję ustawową usługi elektronicznej. Miejsce jej świadczenia należy zatem rozpatrywać w oparciu o regulację art. 27 ust. 4 pkt 9 w związku z art. 27 ust. 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym miejscem świadczenia usług wino być terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium kraju. Podatnikiem w tym przypadku jest nabywca usługi, ponieważ - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy - podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Art. 17 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. W świetle powyższego, w przypadku świadczenia usług elektronicznych przez kontrahenta zagranicznego, podatnikiem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku od tych usług jest zawsze nabywający usługę. Jeżeli z kolei usługa „udostępniania kodu” jest następnie odprzedawana innym podmiotom na terytorium kraju, za pośrednictwem sieci internet, również i w tym przypadku spełnia ona ustawową definicję usługi elektronicznej.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj