Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-I/4111-82/05
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-I/4111-82/05
Data
2005.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
nadpłata składek
przychód z działalności gospodarczej
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrócone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nadpłacone składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy osoby współpracującej, należy zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce 8 jako pozostałe przychody?


Podatnik, w ramach działalności gospodarczej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Żonie podatnika, jako osobie współpracującej, została przyznana renta za okres od 19.11.2003 r. do 31.05.2005 r., co spowodowało powstanie nadpłaty z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy. W uzgodnieniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, nadpłata została rozliczona poprzez umniejszenie bieżących składek za czerwiec i lipiec 2005 r. Składki na ubezpieczenie społeczne podatnik uwzględniał w deklaracjach PIT-5L jako odliczenie od dochodu a składki na fundusz pracy ewidencjonował w rubryce 14 księgi jako pozostałe wydatki. Zdaniem podatnika, powstałą nadpłatę należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce 8 jako pozostałe przychody.

Stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe. Zwrot zapłaconych składek na fundusz pracy jest przychodem z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ponieważ składki te były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast zwrot składek na ubezpieczenie społeczne, jakkolwiek mający związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie stanowi przychodów z tej działalności, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a wyżej cytowanej ustawy, gdyż składki te nie były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku rozliczenia nadpłaconych składek poprzez umniejszenie składek bieżących, w deklaracji PIT-5L należy od dochodu odliczyć składki faktycznie zapłacone, co wynika z zapisu zawartego w art. 30c ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W przeciwnym razie, zwrot składek na ubezpieczenie społeczne podatnik powinien wykazać w zeznaniu za rok 2005 jako przychody z innych źródeł, zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy: "Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń."

Reasumując, jedynie zwrot składek na fundusz pracy stanowi przychód z działalności gospodarczej. Należy go zaewidencjonować w miesiącu otrzymania zwrotu (postawienia do dyspozycji), w kolumnie 8 księgi, gdyż zgodnie z Objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawartymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), kolumna 7 jest przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów i usług a kolumna 8 do wpisywania pozostałych przychodów.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku podatnika. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany, uchylenia lub zmiany przepisów prawa w zakresie objętym interpretacją.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj