Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/69/61/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/69/61/05
Data
2005.11.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcyza
cła
import (przywóz)
koszty uzyskania przychodów
metoda marżowa
podatek
przekroczenie granicy
samochód


Pytanie podatnika
Pytanie Strony z zakresu podatku dochodowego dotyczy kwestii ustalenia dochodu z działalności polegającej na sprzedaży samochodów sprowadzanych z zagranicy. Czy przychody z transakcji sprzedaży udokumentowanych fakturami "VAT marża" pomniejsza się o następujące koszty:
1) cenę z faktury zapłaconej w USA w przeliczeniu na PLN,
2) wartość transportu do granicy Polski,
3) wartość transportu od granicy RP do Warszawy brutto,
4) koszty ubezpieczeń,
5) zapłacone cło,
6) podatek VAT zapłacony na granicy (vat naliczony = vat należny w przypadku gdy nie można odliczyć podatku naliczonego i odprowadzonego na granicy)


P O S T A N O W I E N I E

Stosownie do przepisów art. 14 a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany podziela stanowisko zajęte przez Stronę we wniosku z dnia 11.08.05r. o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie ustalenia dochodu z działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży samochodów osobowych sprowadzonych z USA.

U Z A S A S D N I E N I E

Według opisanego stanu faktycznego przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży klientom indywidualnym i firmom używanych samochodów osobowych sprowadzanych z USA. Amerykańska firma wystawia fakturę, na której wyszczególniona jest całkowita kwota do zapłaty.
Przy przekroczeniu granicy Strona otrzymuje dokument - SAD- opłaca cło, akcyzę i podatek VAT.

Pytanie Strony z zakresu podatku dochodowego dotyczy kwestii ustalenia dochodu z działalności polegającej na sprzedaży samochodów sprowadzanych z zagranicy.
Czy przychody z transakcji sprzedaży udokumentowanych fakturami "VAT marża" pomniejsza się o następujące koszty:
1) cenę z faktury zapłaconej w USA w przeliczeniu na PLN,
2) wartość transportu do granicy Polski,
3) wartość transportu od granicy RP do Warszawy brutto,
4) koszty ubezpieczeń,
5) zapłacone cło,
6) podatek VAT zapłacony na granicy (vat naliczony = vat należny w przypadku gdy nie można odliczyć podatku naliczonego i odprowadzonego na granicy) Zdaniem Strony dochód z transakcji sprzedaży importowanych samochodów wylicza się pomniejszając kwoty netto z faktur "VAT marża" o wartości wymienione w pkt 1-6.

Artykuł 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t Dz. U. z 2000 r. Nr 14 ) stanowi, że dochodem ze źródła przychodów , jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Zgodnie ze zgłoszeniem o wyborze formy opodatkowania złożonym w tutejszym Urzędzie dla celów podatku dochodowego Strona prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów ( art. 24 ust. 2 updof ) dochodem jest różnica między przychodem w rozumieniu art. 14, a kosztami uzyskania powiększona lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego ( w zależności od wyniku ) towarów handlowych , materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków.

Zgodnie z przepisem artykułu 14 za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Natomiast kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Należy podkreślić, że na gruncie prawa podatkowego dla podatnika, który w celu ustalenia dochodu z działalności gospodarczej prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów nie można ustalić dochodu z jednostkowej transakcji, gdyż obejmuje ona zapisy również wszelkich innych kosztów pośrednich.

Analizując przedstawiony w podaniu problem Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany przyjął, iż zapytanie Strony dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów działalności gospodarczej wypunktowanych na wstępie wydatków .

W kwestii kosztów wymienionych w pkt 1, 2, 4 i 5 nie ma wątpliwości, że wydatki te bezpośrednio związane są z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży importowanych samochodów, a zatem należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast w przypadku wydatków wymienionych w punkcie 3 i 6, zagadnienie należy rozstrzygnąć z uwzględnieniem treści przepisu art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Generalnie u podatników będących płatnikami podatku od towarów i usług za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się podatku naliczonego VAT. z pewnymi jednak wyjątkami, uregulowanymi w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a-c. Między innymi według powyższego przepisu ( art. 23 ust 1 pkt 43 lit a ) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć podatek naliczony VAT w tej części, w której zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.
W przedmiotowej sprawie jeżeli nie można odliczyć podatku VAT naliczonego i odprowadzonego na granicy od podatku należnego, może wtedy on stanowić koszt uzyskania przychodu. W kwestii wartości transportu od granicy do Warszawy w wartości brutto obowiązuje ta sama zasada , chyba że przewoźnikiem od granicy RP do miejsca docelowego byłaby firma, która na terenie naszego kraju jest płatnikiem podatku VAT, wtedy za koszt uzyskania przychodu należałoby przyjąć wartość netto wykonanej usługi transportowej.

Zatem jeżeli sytuacja przedstawiona we wniosku jest zgodna z założeniami opisanymi w niniejszej interpretacji wszystkie wymienione przez Stronę wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej ( art. 14 b § 2 ).

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj