Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-25/05/KP/AW
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-25/05/KP/AW
Data
2005.09.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność artystyczna
prawa autorskie
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Podatnik zajął stanowisko, iż prowadzi działalność artystyczną niepodlegającą opodatkowaniu VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 20.01.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 25.01.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 26.07.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 01.08.2005r.) oraz z dnia 11.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 20.01.2005r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Decyzją nr 1401/VR/4407/14-40/05/IW z dnia 27.06.2005r. Dyrektor Izby Skarbowejw Warszawie na podstawie art. 233 §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa uchylił w całości postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście nr 1435/PP1/443-25/05/KP z dnia 06.04.2005r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Przekazując sprawę organ odwoławczy wskazał, iż podstawą do rozpatrzenia wniosku jest stan faktyczny zawarty w zapytaniu i własne stanowisko Strony, natomiast załączniki do wniosku nie podlegają badaniu. Dyrektor Izby Skarbowej zaznacza, że „do wniosku Strona dołączyła wprawdzie wzór umowy o przygotowanie utworu w ramach artystycznej działalności wykonywanej osobiście, jednak pełny stan faktyczny sprawy Strona powinna przedstawić we wniosku, a w szczególności wskazać - obok warunków wykonywania działalności oraz pobieranego wynagrodzenia – uregulowania dotyczące odpowiedzialności zlecającego umowę (bądź jej braku) w związku z wykonywaniem czynności w ramach umowy zlecenia.” W związkuz powyższym organ odwoławczy stwierdził, że dopiero w oparciu o wniosek uzupełniony o wyżej wskazane elementy możliwe będzie ustalenie czy Strona podlega z tytułu prowadzonej przez siebie działalności artystycznej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście wezwał Stronę do uzupełnienia wniosku z dnia 20.01.2005r. przez podanie wyczerpującego stanu faktycznego sprawy, a w szczególności poprzez wskazanie warunków wykonywania czynności w ramach umowy zlecenia i warunków wynagrodzenia za te czynności oraz uregulowań dotyczących odpowiedzialności zlecającego te czynności w ramach umowy zlecenia. Strona odpowiedziała na powyższe wezwanie wnosząc pismo z dnia 26.07.2005r., które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 01.08.2005r.

Z przedstawionego we wniosku Podatnika z dnia 20.01.2005r. stanu faktycznego wynika, że pracuje on na stanowisku projektanta graficznego i opracowuje według własnego pomysłu wzory, etykiety, reklamy itp. Strona opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów. W w/w piśmie podatnik zajął stanowisko, iż prowadzi działalność artystyczną niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

W piśmie z dnia 26.07.2005r. Strona oświadczyła, iż na podstawie zawartych umówo przygotowanie utworu w ramach artystycznej działalności wykonywanej osobiście wykonuje prace, będące indywidualną twórczością bez naruszania praw osób trzecich. Dzieło jest przekazywane do uzgodnienia zleceniodawcy, który ewentualnie wnosi swoje uwagi w terminie ustalonym przez strony umowy. Po tym terminie dzieło zostaje oddane do realizacji zamawiającemu. Strony określają warunki wynagrodzenia za dzieło w kwocie brutto pomniejszonej o kwotę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłata wynagrodzenia następuje w terminie 14 dni od daty przyjęcia utworu przez zamawiającego. Zlecający sprawuje nadzór nad pracami i realizacją dzieła i ponosi pełną odpowiedzialność wobec osób trzecich oraz pełną odpowiedzialność za wykorzystywanie, rozpowszechnianie, powielanie i propagowanie dzieła.W ramach wykonywania warunków umowy, twórca przenosi na zamawiającego autorskie prawa majątkowe. Przeniesienie praw autorskich następuje w chwili zapłaty wynagrodzenia twórcy przez zamawiającego.

Dnia 11.08.2005r. Strona wniosła o rozpatrzenie przedmiotowego wniosku według stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.06.2005r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności;art. 15 ust. 2 w/w ustaw, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnychi prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych;art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy, zgodnie z którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Powyższą ocenę prawną uzasadnia się w sposób następujący: Zgodnie z zapisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stwierdzenie, że Strona prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą jest konieczne, aby uznać prowadzoną przez nią działalność jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Stosownie do przepisu art. 15 ust. 3 pkt. 3 znowelizowanej ustawy o podatku od towarówi usług, dla uznania, że działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu w/w ustawy, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i wykonującym te czynności istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzeniai odpowiedzialności wobec osób trzecich zlecającego wykonanie tych czynności. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż prowadzona przez nią działalność została wymieniona w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pomiędzy nią a zleceniodawcą istnieją więzy prawne tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania czynności zleconych, wynagrodzenia i odpowiedzialności wobec osób trzecich zlecającego wykonanie tych czynności. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że działalność Strony nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż przedstawiony wyżej stan prawny obowiązuje od dnia 01.06.2005r. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj