Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-71b/05/KP
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-71b/05/KP
Data
2005.06.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import towarów
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Podatnik zadał pytanie czy ma prawo odliczyć VAT naliczony od zakupu towarów handlowych ze Szwajcarii nie mając numeru NIP-UE, ani jego potwierdzenia.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 04.03.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 12.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 04.03.2005r. w zakresie pytania "czy mamy prawo odliczyć VAT naliczony od zakupu towarów handlowych ze Szwajcarii nie mając numeru NIP-UE, ani jego potwierdzenia" za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku Strona przedstawiła następujący stan faktyczny: spółka w listopadzie 2004 r. zakupiła towary handlowe w Szwajcarii. Urząd Celny odmówił przyjęcia zgłoszenia celnego i nie naliczył należności celnych na podstawie porozumienia w formie wymiany listów między Wspólnotą a każdym z państw należących do EFTA, które przyznaje preferencje taryfowe w ramach GSP (Norwegia i Szwajcaria), przewidujące że towary pochodzące z Norwegii lub Szwajcarii będą traktowane w przywozie na terytorium Wspólnoty jako towary pochodzące ze Wspólnoty.Z uzupełnienia do wniosku z dnia 04.03.2005r. wynika, że Podatnik potraktował zakup w/w towarów jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatnik zadał pytanie czy ma prawo odliczyć VAT naliczony od zakupu towarów handlowych ze Szwajcarii nie mając numeru NIP-UE, ani jego potwierdzenia.

Z przedstawionego stanowiska Podatnika wynika, że w oparciu o załączone porozumienie oraz z uwagi na objęcie tych zakupów procedurą INTRASTAT należałoby dopuścić odliczenie podatku VAT naliczonego mimo braku NIP-UE.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - mówiący że kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 w/w artykułu, w przypadku importu towarów suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;art. 86 ust. 1w/w ustawy stwierdzający, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższą ocenę prawną stanowiska strony uzasadnia się w sposób następujący: Szwajcaria nie jest państwem członkowskim Wspólnoty Europejskiej, zatem terytoriom jej nie wchodzi w skład terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług), stąd w myśl art. 2 pkt 5 w/w ustawy jest to terytorium państwa trzeciego, z którego przywóz towarów należy traktować zgodnie z art. 2 pkt 7 jako import towarów .W przypadku importu towarów podatnicy definiowani na podst. art. 15 ustawy od podatku od towarów i usług - tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 w/w ustawy, mają prawo, w myśl art. 86 ust. 1 tejże ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi importowane są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 w/w ustawy .Zatem jeżeli Podatnik spełnia powyższe warunki, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą to kwotę stanowi zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy, w przypadku importu towarów suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, a nie jak podatnik sugeruje we wniosku należy dopuścić odliczenie podatku od towarów i usług z uwagi na objęcie tych zakupów procedurą INTRASTAT.Jak wyżej zostało wykazane przez tut. Organ podatkowy, przedmiotowe nabycie towarów ze Szwajcarii nie jest traktowane na gruncie prawa podatkowego jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ale za import, dla którego nie ma znaczenia, przy rozważaniu o prawie Podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, posiadanie przez kontrahenta numeru NIP-UE lub jego potwierdzenia.W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj