Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-371/05/AK
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-371/05/AK
Data
2005.10.18



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
marża
obowiązek podatkowy
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym do ustalenia marży w danym okresie rozliczeniowym należy przyjąć część kosztów z otrzymanej faktury od podatnika świadczącego na jego rzecz usługi, a drugą część kosztów przypisać do rozliczenia marży dla imprez odbywających się w następnym miesiącu deklaracyjnym i w związku z tym jedna faktura kosztowa służyłaby do rozliczenia marży w dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego- biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność turystyczną. W sezonie turystycznym rozliczenia pomiędzy Spółką jako organizatorem turystyki a podatnikami świadczącymi usługi na jej rzecz, które następnie stanowią część składową imprezy sprzedawanej turystom, odbywają się w okresach miesięcznych lub dłuższych. Faktury wystawiane dla Spółki obejmują też często okres przełomu dwóch miesięcy. Po zakończeniu sezonu Strona często otrzymuje faktury rabatowe dotyczące kilku sprzedanych imprez.

Zdaniem podatnika w przedstawionym powyżej stanie faktycznym do ustalenia marży w danym okresie rozliczeniowym należy przyjąć część kosztów z otrzymanej faktury od podatnika świadczącego na jego rzecz usługi, a drugą część kosztów przypisać do rozliczenia marży dla imprez odbywających się w następnym miesiącu deklaracyjnym. W związku z tym jedna faktura kosztowa służyłaby do rozliczenia marży w dwóch kolejno następujących po sobie miesiącach.

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przez marżę rozumie się różnicę pomiędzy kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, przy czym przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. W przypadku otrzymania przez Spółkę faktury korygującej mającej wpływ na wysokość obliczonej marży, fakturę tę należy uwzględnić w rozliczeniu miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy, w myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia zakończenia imprezy turystycznej.

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko strony należy uznać za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj