Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zwoleniu
1444/NP/443/6/05
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1444/NP/443/6/05
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zwoleniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
likwidacja działalności
podatek od towarów i usług
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy rezygnacja żony ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonkow w sytuacji gdy podatnikiem podatku VAT był mąż kontynłujący po rezygnacji żony prowadzenie działalności gospodarczej, rodzi obowiązek wynikający z art. 14 ust 1 ustawy o podatku od towarów u usług tj. sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a § 1, §3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr.8 poz.60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zwoleniu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.10.2005r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy przekształceniu firmy prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną jednoosobowo- uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą bez zawierania umowy spółki w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej na imię obojga małżonków .Działalność ta opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług . Na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT jest mąż ..Na męża z jego NIP- em składane są deklaracje VAT-7. W związku z wejściem w życie art.68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr173, poz.1808) zobowiązano małżonków zarejestrowanych w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu najpóźniej w terminie do 31.12.2005r.W opisywanej sytuacji zmiana wpisu polegać będzie na tym ,ze do ewidencji działalności gospodarczej wpisany zostanie mąż i on dalej będzie prowadził działalność gospodarczą , natomiast żona zostanie wykreślona z tej ewidencji .

Podatnik w piśmie z dnia 25.10.2005r.zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zwoleniu z zapytaniem czy przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną jednoosobowo, przez męża należy traktować jak likwidację działalności a związku z tym sporządzić remanent likwidacyjny i zapłacić podatek od towarów i usług .

Podatnik przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził że , przy zmianie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej polegającej na wykreśleniu z ewidencji żony zaprzestającej prowadzenia działalności gospodarczej, nie zarejestrowanej dla celów podatku VAT i kontynuowaniu tej działalności przez męża będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT nie mamy do czynienia z likwidacją działalności gospodarczej a w związku z tym nie wystąpi obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty podatku od towarów i usług.

Oceniając stanowisko wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego Zwoleniu stwierdza: Zgodnie z art.15 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.54 poz.535) podatnikami są osoby prawne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust 2 bez względu na cel lub rezultat tej działalności .. Ustawa o podatku od towarów i usług wśród podatników podlegających temu podatkowi nie wymienia małżonków prowadzących działalność gospodarczą , dlatego tez za podatnika tego podatku należy uważać tego ze współmałżonków ( jeżeli nie zawiązali oni spółki cywilnej ) , który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku VAT

Art.14 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr.54 poz. 535 ze zm.) mówi że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary , które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku: 1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej 2)zaprzestania przez podatnika o którym mowa w art.15 będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu , obowiązanego na podstawie art. 96 ust.6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu.

Zgodnie z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym zmiana wpisu w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną jednoosobowo nie spowoduje zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT przez zarejestrowanego dla potrzeb tego podatku małżonka , który będzie nadal prowadził działalność gospodarczą a w związku z tym art.14 ust.1 ustawy nie znajdzie zastosowania , nie wystąpi obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty podatku od towarów i usług .Dotyczy to zarówno męża prowadzącego nadal działalność gospodarczą jak i żony zaprzestającej tej działalności . która nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT .

Stanowisko własne podatnika wyrażone we wniosku uznaje się jako prawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretacje służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 par.2 pkt.1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj