Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-63/PW/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-63/PW/05
Data
2005.09.20



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
rozłożenie na raty
wierzytelność
zaległości podatkowe


Pytanie podatnika
Pytanie w sprawie dotyczącej wierzytelności objętej układem ratalnym.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie dotyczącej wierzytelności objętym układem ratalnym nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 14 czerwca 2005 r. (data wpływu pisma 20.06.2005r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z zapytaniem: - czy wierzytelności objęte układem ratalnym stanowią zaległości podatkowe wymagalne w dniu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 112 - Ordynacji podatkowej.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:W dniu 31 maja 2005 r. aktem notarialnym Spółka sprzedała część ośrodka wczasowego Agencji Turystycznej. W związku z rozbieżnością dotyczącą interpretacji przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, pomiędzy nabywcą a sprzedającym Spółka zobowiązała się do przedstawienia interpretacji urzędu skarbowego dotyczącej ,,momentu powstania zobowiązania podatkowego w układzie ratalnym". Spółka w dniu podpisania aktu notarialnego posiadała decyzje o spłacie zobowiązań wobec ZUS oraz Opolskiego Urzędu Skarbowego. Raty opłaca zgodnie z harmonogramem. Zdaniem Spółki cyt:"wierzytelności objęte układem ratalnym nie są wymagalne w tym dniu a tym samym nie stanowią zobowiązania podatkowego w dniu podpisania aktu notarialnego".

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że stosownie do art. 112 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. - zwanej dalej ,,ustawą") - nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą wymienionych w § 2, jeżeli wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.W myśl art. 306g ustawy, w celu uzyskania pewności co do sytuacji podatkowo prawnej zbywcy, nabywca może, za zgodą zbywającego, wystąpić do właściwych organów podatkowych o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego. Uzyskane w ten sposób zaświadczenie określa wysokość tych zaległości na dzień jego wydania. Przy czym zgodnie z art. 112 § 7 ustawy, nabywca odpowiada również za zaległości podatkowe i inne należności zbywcy, wymienione w art. 107 § 2 pkt 2-4, z zastrzeżeniem § 4 pkt 2, powstałe po dniu wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 306g, a przed dniem nabycia przedsiębiorstwa, jego części lub składników majątku, jeżeli od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia:#9679; upłynęło 30 dni - w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego części,#9679; upłynęły 3 dni - w przypadku zbycia składników majątku.Zaległości nie wykazane w zaświadczeniu nie mogą być objęte odpowiedzialnością nabywcy - art. 112 § 6 ustawy. Zaznaczyć należy, że zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności (art. 51 §1 ustawy).Objęcie układem ratalnym zaległości wraz z odsetkami powoduje jedynie przesunięcie zapłaty tej zaległości w wyznaczonych późniejszych terminach. W takim przypadku, wydając zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości, o które podatnik może wystąpić na podstawie art. 306e § 1 ustawy, na mocy § 5 tegoż artykułu, uznaje się, że do dnia upływu terminów objętych układem ratalnym Podatnik nie posiada zaległości.Natomiast w przypadku wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych zbywającego (art. 306g ustawy) przepisy takiego uznania nie przewidują, co oznacza, że w kwocie zaległości będzie zawarta również zaległość objęta układem ratalnym.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkęi stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.

Ponadto informuje się , iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Stosownie do postanowień art.14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532 ze zm.), podanie i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie poz.1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj