Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/192/PDII/55/2005
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/192/PDII/55/2005
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytuły sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i garażem?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 22.11.2005 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z wniosku wynika, że w 1994 r. zakupiła Pani nieruchomość - działkę o powierzchni 610m² z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego (akt notarialny Repertorium A .......). Wraz z mężem wykończyła Pani przedmiotowy budynek i zamieszkała w nim w 1996 r.Przedmiotową nieruchomość zabudowaną garażem i budynkiem mieszkalnym, który nie został dopuszczony do użytkowania ze względu na liczne wady konstrukcyjne zbyła Pani 26.11.2003 r. pierwszemu właścicielowi tej nieruchomości po zawarciu ugody sądowej.

Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytuły sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i garażem...

Zdaniem strony sprzedaż nieruchomości nabytej w 1994 r. nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a – c przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego tj. do art. 46 i 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 ze zm.). Wynika z nich, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, jak i budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika ponadto, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Ponadto w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia również sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można zatem traktować - w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W świetle powołanych przepisów w przypadku zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i garażem, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczy się od daty nabycia gruntu, niezależnie od tego kiedy na gruncie tym zakończono budowę budynku mieszkalnego czy też garażu.W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zbyto zabudowaną nieruchomość pierwszym właścicielom tej nieruchomości po zawarciu ugody sądowej.

W myśl przytoczonych wyżej przepisów, zbycie w dniu 26.11.2003 r. (akt notarialny Repertorium A ...../2003) nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i garażem nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy a tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku strony z dnia 22.11.2005 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj