Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/423-16/05/KRJ
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/423-16/05/KRJ
Data
2005.04.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
fundusz inwestycyjny
obowiązek płatnika
przychód z kapitału pieniężnego
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w momencie uzyskania dochodu ze zbycia jednostki uczestnictwa francuskiego Funduszu Inwestycyjnego i czy podatek płacony jest w Polsce czy we Francji? Czy będzie to jedyny podatek oraz według jakiej stawki podatkowej powinien być płacony? Czy płatnikiem podatku od ewentualnego dochodu ze zbycia jednostki uczestnictwa francuskiego Funduszu Inwestycyjnego jest osoba fizyczna?


Spółka wystąpiła pismem z dnia 17.01.2005r. (data wpływu 03.02.2005r.) złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity) dotyczącym udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zagraniczna spółka akcyjna (matka) z siedzibą we Francji, powiązana kapitałowo z francuskim Funduszem Inwestycyjnym, zamierza umożliwić pracownikom polskiej Spółki zakup w Polsce jednostek uczestnictwa w tym funduszu za pośrednictwem polskiej Spółki. Pracownicy polskiej Spółki wpłacaliby kwoty za nabycie ww. jednostek uczestnictwa na rachunek bankowy spółki akcyjnej (matki) we Francji. Według Spółki obowiązek podatkowy w stosunku do dochodu osiągniętego ze zbycia jednostek uczestnictwa we francuskim Funduszu Inwestycyjnym powstanie w chwili zbycia jednostek a podstawą opodatkowania będzie różnica między kosztem nabycia a ceną uzyskaną ze sprzedaży. Podatek ten wyniesie 19% uzyskanego dochodu i będzie to jedyny podatek płacony od tego dochodu.

Ponadto Spółka wskazuje, że obowiązek płatnika powinien przyjąć na siebie sam pracownik - osoba uzyskująca dochód.

W omawianym piśmie Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji na zapytania:

    1. czy serwis informacyjny świadczony przez polską Spółkę - córkę na rzecz swoich pracowników mający na celu zapoznanie uczestników z regulaminem i zasadami funkcjonowania francuskiego Funduszu Inwestycyjnego również poprzez pośredniczenie w wydawaniu jednostek uczestnictwa jest objęty jakimś szczególnym obowiązkiem podatkowym?
    2. czy pracownicy polskiej Spółki - córki mogą bez ograniczeń nabywać jednostki uczestnictwa we francuskim Funduszu Inwestycyjnym?
    3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w momencie uzyskania dochodu ze zbycia jednostki uczestnictwa francuskiego Funduszu Inwestycyjnego i czy podatek płacony jest w Polsce czy we Francji? Czy będzie to jedyny podatek oraz według jakiej stawki podatkowej powinien być płacony?
    4.czy płatnikiem podatku od ewentualnego dochodu ze zbycia jednostki uczestnictwa francuskiego Funduszu Inwestycyjnego jest osoba fizyczna?

Spółka pismem z dnia 31.03.2005r. (przesłanym faxem w dniu 31.03.2005r. i drogą pocztową - data wpływu 06.04.2005r.) wycofała dwa pierwsze pytania ze względu na: brak wystarczających informacji pozwalających na wyczerpujące opisanie stanu faktycznego, w odniesieniu do zapytania 1 i zakres przedmiotowy pytania 2 nie leżący w kompetencji rzeczowej Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego jako organu podatkowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki w zakresie powstania obowiązku podatkowego i wysokości należnego podatku i wyjaśnia:

Przychód otrzymany ze zbycia jednostek uczestnictwa stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof.

Obowiązek podatkowy powstanie w momencie uzyskania dochodu ze zbycia jednostek uczestnictwa. Różnica między wypłaconą kwotą za odkupione jednostki uczestnictwa a wpłaconą ceną zakupu jednostek stanowi dochód opodatkowany zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 updof.

Zgodnie z art. 30a ust. 2 updof przepisy art. 30a ust. 1 pkt 1-5 updof stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 updof płatnicy - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej od dokonywanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułó określonych w art. 30a ust. 1 pkt 5 updof obowiązani są pobierać zryczałtowany podatek dochodowy.

Obowiązek płatnika dotyczy tego podmiotu, który stanowi źródło powstania wypłaconych należności. Wypłacającym jest podmiot zobowiązany do realizacji na rzecz podatnika świadczeń (należności) będących dochodem tego podatnika. W omawianym przypadku wypłacającym należności jest francuski Fundusz Inwestycyjny.

Z powyższego wynika, że podatek nie będzie pobierany we Francji za pośrednictwem płatnika lecz zgodnie z art. 45 ust. 3b updof winien być doliczony do podatku w zeznaniu za ten rok podatkowy, w którym pracownik mający miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej osiągnął dochód.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje stanowisko Spółki w zakresie obowiązku płatnika za niepoprawne .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj