Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPŁ/415-21a/05/KMP
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPŁ/415-21a/05/KMP
Data
2005.06.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
płatnik
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy z tytułu wypłat zwaloryzowanej sumy ubezpieczenia w razie zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego na Towarzystwie ciążą obowiązki płatnika?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Towarzystwo oferuje dwa rodzaje ubezpieczeń na życie. W związku z umową ubezpieczeniową Towarzystwo zobowiązane jest do przeznaczania na waloryzowanie sum ubezpieczenia co najmniej 90% przychodu finansowego netto, uzyskanego w danym roku obrotowym z portfela finansowego związku wzajemności członkowskiej. Przychód ten oznacza przychód finansowy osiągnięty przez Towarzystwo z lokowania aktywów w ramach portfela grupowej umowy ubezpieczenia dla związku wzajemności członkowskiej, pomniejszony o podatki oraz koszty zarządzania, skorygowany o wzrost lub spadek wartości zrealizowanej na sprzedaży papierów wartościowych, osiągniętych w ciągu roku.

Towarzystwo stoi na stanowisku, iż od wypłat zwaloryzowanej sumy ubezpieczenia w razie zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego nie będzie zobowiązane do naliczenia, pobrania i wpłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Argumentuje to faktem, iż wypłaty te będą podlegały zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.). Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, za wyjątkiem otrzymanych z tytułu ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi. Zdaniem Towarzystwa przedmiotowe ubezpieczenia nie noszą cech ubezpieczeń związanych z funduszem kapitałowym, ponieważ w ogólnych warunkach ubezpieczeń nie zostały zawarte obowiązki wyszczególnione w art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 16.07.2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124 z 2003 r. poz. 1151 ze zm.).

Składając przedmiotowy wniosek Towarzystwo prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia: Art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Zgodnie z tym przepisem zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, a także, zgodnie z art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

W przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, cytowany przez Towarzystwo, art. 30a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ dotyczy on zasad identyfikacji w specyficznym przypadku, gdy nie jest możliwa identyfikacja umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych. Treść tego przepisu nie powoduje powstania żadnych zwolnień podatkowych.

Zgodnie z twierdzeniem Towarzystwa, dla określenia czy wypłacane kwoty korzystają ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kluczowe jest ustalenie czy przedmiotowe ubezpieczenia są związane z funduszami kapitałowymi czy też nie. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie jest organem właściwym do interpretowania przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ponieważ zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, organy podatkowe stosownie do swojej właściwości mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa za przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

W przypadku gdyby, zgodnie ze stanowiskiem Towarzystwa, przedmiotowe ubezpieczenia nie były uznane za związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to do wypłat z ich tytułu, wynikających z zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, będzie miało zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji Towarzystwo, jako płatnik, nie będzie miało obowiązku pobierania od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jeśli jednak przedmiotowe ubezpieczenia zostaną, w świetle ustawy o działalności ubezpieczeniowej, uznane za związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to zgodnie z art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłaty z tego tytułu nie będą korzystały ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj