Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-93/05/66863
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-93/05/66863
Data
2005.11.08



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie wierzytelności
różnice kursowe
zapłata


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w momencie zapłaty za nabytą wierzytelność.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko ........... Sp. z o.o. przedstawione we wniosku bez znaku z dnia 05.09.2005 r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 08.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w momencie zapłaty za nabytą wierzytelność jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek bez znaku z dnia 05.09.2005 r., firmy Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w momencie zapłaty za nabytą wierzytelność.

We wniosku zostały postawione cztery pytania:
1. dotyczące momentu powstania przychodu z tytułu nabycia od innego podmiotu wierzytelności,
2. dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu nabycia od innego podmiotu wierzytelności,
3. dotyczące określenia kursu Euro wg którego należy przeliczyć cenę nabycia i wartość nominalną nabytej wierzytelności,
4. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w momencie zapłaty za nabytą wierzytelność.
Stanowisko organu podatkowego na każde z tych pytań stanowi odrębne postanowienie. Niniejsze postanowienie stanowi odpowiedź na czwarte z zadanych pytań.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż Spółka w swojej działalności podstawowej nie zajmująca się obrotem wierzytelnościami nabyła w 2005 r. od innego podmiotu wierzytelność z tytułu pożyczki. Wartość nominalna wierzytelności wynosi 186.110,24 EURO. Nabycie wierzytelności nastąpiło za cenę określoną w umowie w wysokości 176.326,70 EURO. Ponieważ cena wyrażona jest w walucie EURO (sprzedawca wierzytelności jest podmiotem niemieckim) w momencie zapłaty za przedmiotową wierzytelność powstały różnice kursowe.W związku z przedstawionym stanem faktycznym podatnik pyta czy różnice kursowe powstałe w momencie zapłaty za nabytą wierzytelność na rzecz sprzedawcy z Niemiec stanowią koszt uzyskania przychodów...

Zdaniem Spółki różnice kursowe powstałe pomiędzy datą nabycia udziałów a datą zapłaty za te udziału stanowią przychód lub koszt dla celów podatku dochodowego

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami są w szczególności, otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kurów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez NBP (art. 12 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania a dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Jednocześnie przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażane są w walutach obcych, a pomiędzy dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia zarachowania kosztów. Kwalifikując różnice kursowe do przychodów lub kosztów podatkowych należy mieć na uwadze, że nie jest to kategoria przychodów i kosztów występująca samodzielnie, w oderwaniu od konkretnych kategorii przychodu podatkowego lub kosztu podatkowego; one jedynie korygują, wpływają na przychód lub koszt podatkowy, są więc związane z charakterem transakcji, z której wynikają.

Różnice kursowe występują wtedy, gdy wartość danej waluty wyrażona w złotych w dacie zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inna niż wartość tej waluty w dacie faktycznego uregulowania należności lub zobowiązań, są one spowodowane wzrostem lub spadkiem kursu waluty i winny być rozpatrywane na moment dokonania zapłaty przez nabywcę lub też faktycznie otrzymanego przychodu. Natomiast przedstawienie przez spółkę swojego stanowiska w sprawie wskazywałoby na to, że spółka ujmuje różnice kursowe tak jakby stanowiły odrębną kategorię kosztową. Podatnik nabywa zatem prawo do obniżenia lub podwyższenia przychodów i kosztów uzyskania przychodu o różnice wynikające z różnych kursów walut, ogłoszonych przez NBP i bank, z którego usług korzysta osoba uzyskująca przychód lub ponosząca koszt, w dniu otrzymania należności i odpowiednio zapłaty zobowiązania.Istnienie różnych kursów walut pomiędzy dniem zarachowania (uzyskania przychodu) a dniem faktycznego otrzymania przychodu (uzyskania zapłaty) i odpowiednio ponoszenie kosztów w walutach obcych oraz istnienie różnych kursów walut pomiędzy datą faktycznego poniesienia kosztu, a datą jego zarachowania jest warunkiem uznania różnic kursowych za podatkowy przychód lub koszt uzyskania przychodów.Ponieważ przychodem z praw majątkowych jest uiszczona przez dłużnika kwota wierzytelności to przychód powstaje u nabywcy wierzytelności w dacie faktycznego otrzymania należności od dłużnika tej wierzytelności. Natomiast wydatek na nabycie wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie otrzymania należności od dłużnika Zatem opisana przez Spółkę sytuacja nie spowoduje powstania różnic kursowych mających wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj