Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-31/2005
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-31/2005
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność na imię obojga małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent


Pytanie podatnika
Czy konieczne jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego i zapłacenie z tego tytułu podatku dochodowego w momencie przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do działalności gospodarczej na działalność gospodarczą prowadzoną w spółce cywilnej?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadził Pan wraz żoną działalność gospodarczą na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Dotychczasową formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej postanowił Pan zmienić na spółkę cywilną, której wspólnikami są Pan z żoną. W związku z powyższym dokonano wpisów do ewidencji działalności gospodarczej przez każdego z małżonków. Następnie zawarto umowę spółki cywilnej i ustalono, że wycena wniesionych udziałów nastąpi wg stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. W oparciu o dokonany spis okresowy, będzie sporządzony aneks do umowy spółki cywilnej oraz wycena udziałów i dokonana zostanie opłata PCC od wartości udziałów.

Stanowisko Pana: nie ma obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż będzie Pan kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w tym samym zakresie - składniki objęte remanentem likwidacyjnym zamierza Pan wnieść w formie wkładu do powstającej spółki. Zatem w świetle powołanych przepisów, ciąży na Panu obowiązek sporządzenia remanentu na dzień likwidacji działalności prowadzonej na imię obojga małżonków i jego wyceny, bez obowiązku ustalania dochodu na dzień likwidacji tejże działalności. Tym samym nie wystąpi obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przedstawione w tym zakresie Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj