Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chojnicach
PTU/443.1-0024/05
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PTU/443.1-0024/05
Data
2005.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Chojnicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przepisy przejściowe
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Czy towar, który został objęty przeznaczeniem celnym w procedurze uszlachetniania czynnego przed dniem 1 maja 2004r. może uzyskać status dostawy wewnątrzwspólnotowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 23 sierpnia 2005 roku / data wpływu od Izby Skarbowej w Gdańsku 29 sierpnia 2005 rok /, uzupełnionego pismem z dnia 20 września 2005 roku / data wpływu do Urzędu Skarbowego w Chojnicach 21 września 2005 roku / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania towaru, który został objęty przeznaczeniem celnym w procedurze uszlachetniania czynnego przed dniem 1 maja 2004 rok, a którego pozwolenie na uszlachetnianie kończy się.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że podatnik w 2003 roku sprowadził do polski towar – samochód który został w Urzędzie Celnym zgłoszony na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD w procedurze 5100, cło i podatek zabezpieczony został polisą ubezpieczeniową.

Sprowadzony samochód miał zostać przez podatnika naprawiony i wysłany z powrotem do odbiorcy w Niemczech. Jednak, iż jest to auto niepowtarzalne, trudno dostać części - nie zostanie ono dostarczone odbiorcy w czasie trwania pozwolenia na uszlachetnianie, a podatnik planuje nadać wspólnotowy status temu towarowi na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD.

STANOWISKO PODATNIKA:

według podatnika gdy wspólnotowy status towarów został potwierdzony przez zgłaszającego odpowiednimi dokumentami to towary te uznaje się za zwolnione z należności celnych przywozowych.

W myśl art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej ( D. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) podaje się co następuje:

zgodnie z art. 170 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) w przypadku gdy towar został przywieziony z terytorium wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed 01.05.2004r. i w dniu 01.05.2004r. pozostaje w dalszym ciągu na terytorium kraju, a objęty został procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania temu towarowi tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia. Oznacza to, że do towaru tego , do momentu zakończenia przeznaczenia celnego, którym jest objęte na dzień 01.05.2005r., stosuje się przepisy ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.). Zgodnie natomiast z art. 39 ust. 1 pkt 5 cytowanej wyżej ustawy eksportem usług są usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych. Jak wynika ze złożonego pisma podatnik posiada pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń wydane przez Urząd Celny, w którym towar – samochód ma zostać wywieziony . Ze względu na brak części do auta nie zostanie ono wywiezione z kraju w terminie wskazanym w pozwoleniu na uszlachetnianie czynne w systemie zawieszeń, co spowoduje konieczność dopuszczenia do obrotu na terytorium kraju, a tym samym nie wystąpi w tym przypadku eksport usług, o którym mowa w powołanym wyżej art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Zgodnie z art. 170 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) za import towarów przywiezionych z terytorium wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed 01.05.2004r., pozostających na terytorium kraju w dniu 01.05.2004r., objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń uważa się wprowadzenie tych towarów na terytorium kraju do wolnego obrotu bez dokonania formalności celnych. W tym przypadku jeżeli nie ma możliwości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w momencie wprowadzenia na terytorium kraju towarów do wolnego obrotu bez dokonania formalności celnych. Podatek należny z tytułu importu towarów podatnik ma obowiązek wpłacić na konto urzędu celnego.

Końcowo wyjaśnia się ,że interpretacja udzielona na podstawie art 14 a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj