Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/188/2005
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/188/2005
Data
2005.11.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek objęcia podatkiem VAT części użytkowej nieruchomości w przypadku likwidacji firmy oraz obowiązek naliczenia podatku VAT od części użytkowej lokalu w przypadku sprzedaży całej nieruchomości?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2005 r. (uzupełnionym dnia 7 listopada oraz 10 listopada 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku objęcia podatkiem VAT części użytkowej nieruchomości w przypadku likwidacji firmy oraz obowiązku naliczenia podatku VAT od części użytkowej lokalu w przypadku sprzedaży całej nieruchomości, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 7 października 2005 r. w tut. urzędzie został złożony przez Państwo ... wniosek o wydanie pisemnej interpretacji o zastosowanie prawa podatkowego. Wniosek ten został uzupełniony w dniu 7 listopada 2005 r., w którym sprecyzowano zakres pytania, przedstawiono własne stanowisko w sprawie oraz złożono oświadczenie, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym. Dnia 10 listopada 2005 r. Państwo .. złożyli pismo, w nawiązaniu do wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, z wnioskiem o wycofanie Pana ... , jako osoby ubiegającej się o wydanie interpretacji. Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Budynek przeznaczony do sprzedaży obejmuje część mieszkalną oraz lokal użytkowy. Budowa tego obiektu była prowadzona zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę i w całości sfinansowana ze środków własnych. Obiekt budowano przed podjęciem działalności gospodarczej i w trakcie prac budowlanych nie odliczono podatku VAT. Prace budowlane zostały zakończone w 2000 roku i część mieszkalną nieruchomości oddano do użytkowania (odebrano technicznie) na podstawie decyzji z dnia 28 marca 2000 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2001 r. cały budynek objęto podatkiem od nieruchomości jak od części mieszkalnej. W latach 2000 - 2002 systemem gospodarczym prowadzono prace wykończeniowe w części użytkowej (malowanie, kafelkowanie) również bez odliczenia podatku VAT. Prace powyższe nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku. W dniu 20 września 2002 r. po dokonaniu odbioru przez właściwe służby (Straż Pożarna, Sanepid, PIP, Inspektorat Ochrony Środowiska) została wydana decyzja o odbiorze technicznym części użytkowej. W latach następnych właściciele nie ponosili nakładów na ulepszenie budynku, które stanowiłyby co najmniej 30% jego wartości początkowej i które spowodowałyby wzrost wartości użytkowej. Od miesiąca listopada 2002 r. w części przeznaczonej na ten cel zgodnie z projektem uruchomiona została działalność gospodarcza - usługi gastronomiczne, którą prowadzi Pani ... , współwłaścicielka nieruchomości. Na podstawie wyceny rzeczoznawcy lokal użytkowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i dokonywano na tej podstawie odpisów amortyzacyjnych. Przyczyny natury zdrowotnej zmuszają współwłaścicielkę obiektu do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w roku bieżącym. Nie przewiduje się dzierżawy tej części obiektu osobom trzecim. W roku 2006 nieruchomość zostanie przeznaczona do sprzedaży w całości. Sprzedaż zostanie dokonana po zakończeniu działalności gospodarczej, jedynie w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym Podatnik wnosi zapytanie czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług istnieje obowiązek objęcia podatkiem VAT części użytkowej nieruchomości (wprowadzonej do ewidencji środków trwałych) w spisie z natury w przypadku likwidacji firmy w 2005 roku oraz czy istnieje obowiązek naliczenia podatku VAT od części użytkowej lokalu w przypadku sprzedaży całej nieruchomości w 2006 r. Zdaniem Podatnika, ponieważ w definicji ustawowej pojęcia "towar" zawarte są budynki lub ich części należy objąć użytkową część lokalu spisem z natury, natomiast ponieważ obiekt był budowany przed podjęciem działalności gospodarczej i w trakcie robót budowlanych nie odliczono podatku VAT, a także nie poniesiono wydatków na ulepszenie, z których odliczony był podatek VAT, a które osiągnęły wielkość 30% wartości początkowej - i w przypadku spisu z natury i w przypadku sprzedaży nie należy naliczać podatku VAT, pomimo iż od zakończenia budowy tego obiektu nie minęło co najmniej 5 lat.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepis ten w myśl ust. 4 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - w terminie 14 dni, licząc od dnia tego zaprzestania. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, tj. wg ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w stosunku do wprowadzonego do ewidencji środków trwałych lokalu użytkowego Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - nieruchomość oddano do użytkowania przed podjęciem działalności gospodarczej, która została rozpoczęta od miesiąca listopada 2002 r. (część mieszkalną nieruchomości oddano do użytkowania 28 marca 2000 r., natomiast część użytkową - w dniu 20 września 2002 r.). Zatem, mając na uwadze cyt. art. 14 ust. 4 ustawy, przedmiotowy lokal użytkowy nie podlega opodatkowaniu przy likwidacji działalności przez Podatnika.

Zdaniem tut. organu sprzedaż całej nieruchomości (wraz z przedmiotowym lokalem użytkowym) po zaprzestaniu wykonywania działalności także nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to z uregulowań prawnych zawartych w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy określa, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy), w tym również sprzedaż lokalu użytkowego. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przedstawionego stanu prawnego dostawa towaru podlega opodatkowaniu jedynie w sytuacji, kiedy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Przepisy ustawy nie określają definicji pojęcia "zamiar", dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

Zatem nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie Podatnik z przyczyn natury zdrowotnej planuje zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej - świadczenie usług gastronomicznych w roku bieżącym. Nie przewiduje wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości (wraz z lokalem użytkowym) w sposób ciągły dla celów zarobkowych - tj. dzierżawy obiektu osobom trzecim. W 2006 r. nieruchomość ta zostanie przeznaczona do sprzedaży. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że intencją Wnioskodawcy jest dokonanie tej czynności (sprzedaży) w sposób jednorazowy bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie w przypadku zaprzestania przez Podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, który zobowiązany jest na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, nie wystąpi obowiązek, o którym mowa w art. 14 ust. 1, tj. obowiązek opodatkowania w remanencie likwidacyjnym lokalu użytkowego, wykorzystywanego przy prowadzeniu działalności przez Podatnika, z uwagi na art. 14 ust. 4 ustawy. Późniejsza sprzedaż całej nieruchomości w przedstawionym stanie faktycznym również nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ w tej transakcji Wnioskodawca nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko Podatnika w podanych zakresach przedstawionych we wniosku z dnia 7 października 2005 r. (uzupełnionym dnia 7 listopada oraz 10 listopada 2005 r.). Zatem należało orzec jak w sentencji.

P O U C Z E N I A

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b § 5 Ordynacji.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj