Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-24/05/KK/55030
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-24/05/KK/55030
Data
2005.08.01



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja imienna
koszty uzyskania przychodów
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy płatnik ma obowiązek dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-11 w sytuacji, gdy pracownikowi przysługuje większa ilość k. u. p. niż wykazano w informacji?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawapodatkowego, na wniosek Strony z dnia 01-06-2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 03-06-2005 r.) znak: DZR/840/2005 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym korekty kosztów uzyskania przychodów na informacji PIT-11 dla pracownika, któremu za okres 6 miesięcy zatrudnienia zastosowano koszty uzyskania za okres 3 miesięcy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że pracownikowi Spółki w okresie zatrudnienia (6 miesięcy) przysługiwały koszty uzyskania przychodów tylko w okresie 3 miesięcy i to w niepełnej wysokości (np. z powodu choroby i nie otrzymywania poza świadczeniem z tyt. choroby żadnegoinnego wynagrodzenia). Spółka sporządziła informację PIT-11 dla tego pracownika, w której uwzględniła koszty uzyskania właśnie za te 3 miesiące.Zdaniem Spółki w informacji PIT-11 nie należy uzupełniać kosztów uzyskania przychodów do pełnej wysokości za miesiące, w których uwzględniane były w obniżonej wysokości lub w ogóle nie były uwzględniane na skutek długotrwałej choroby lub braku wynagrodzenia. W takiej sytuacjiwg Wnioskodawcy należy na informacji PIT-11 wykazać koszty faktycznie uwzględnione w danych miesiącach z możliwością ich korekty przez samego pracownika w zeznaniu rocznym.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z kolei wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych zostały ustalone w sposób zryczałtowany w art. 22 ust. 2 w/w ustawy. Istotą tych kosztów jest to, że są one należne i limitowane zarówno w okresie miesięcznym jak i rocznym. Przychodami ze stosunku pracy są wyłącznie kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika, koszty uzyskania przychodu należą się pracownikowi jeżeli uzyskał on w danym miesiącu przychód. Jeżeli zatem pracownik nie osiągnął przychodu to nie ma podstaw do uwzględnienia w tym miesiącu pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Płatnik ma obowiązek uwzględnić kwotę miesięcznych kosztów uzyskania przychódów w przypadku dokonywania wypłat wynagrodzeń w danym miesiącu. Nie oznacza to, że koszty uzyskania przychodów za przepracowany przez pracownika okres, w którym nie otrzymywał regularnie wynagrodzeń nie są mu należne. Podatnik ma prawo do uwzględnienia należnych kosztów w zeznaniu podatkowym w pełnej wysokości za przepracowane miesiące.
Stosownie do art. 39 ust. 1 updof w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, obowiązani są przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru tj. PIT-11/8B - załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2004 r. nr 276 poz. 2736).Wnioskodawca słusznie zauważa, iż w objaśnieniach do w/w informacji w odnośniku nr 3 jest zapis, z którego wynika, że w kwocie kosztów uzyskania przychodów wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika, przy poborze zaliczek na podatek.
Zatem Wnioskodawca - płatnik sporządzając informację PIT-11 obowiązany jest wykazać rzeczywiste wartości wynikające z zaistniałego w danym roku podatkowym stanu faktycznego, t. j. m. in. kwoty kosztów uzyskania przychodów w wysokości faktycznie uwzględnionej przy poborze zaliczek.

W związku z powyższym w myśl wyżej przytoczonych przepisów oraz na podstawie opisanego stanu faktycznego Wnioskodawca nie powinien dokonywać korekty kosztów na informacji PIT-11, w której uwzględniono koszty za 3 miesiące. Natomiast pracownik w zeznaniu rocznym ma prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodów w wysokości przysługującej za 6 miesięcy.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj