Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/14/2005
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/14/2005
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż praw
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
  1. Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa, nie wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością?
  2. Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego w przypadku wystąpienia dochodu ze sprzedaży innych praw majątkowych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych jako składniki darowanego przedsiębiorstwa?
  3. Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży składnika majątku ruchomego, który wchodził w skład darowanego przedsiębiorstwa?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z 01.08.2005 r. (złożonym 03.08.2005r.) odnośnie:

  1. braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa, nie wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością,
  2. obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku wystąpienia dochodu ze sprzedaży innych praw majątkowych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych jako składniki darowanego przedsiębiorstwa,
  3. obowiązku zapłaty podatku w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży składnika majątku ruchomego, który wchodził w skład darowanego przedsiębiorstwa - uznać za prawidłowe.

W dniu 03.08.2005 r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatnik podał, iż ojciec podatnika prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem w szczególności jest wynajem i dzierżawa nieruchomości. Dochody z tej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym według stawki 19% i podatkiem od towarów i usług. Nieruchomości, które wynajmuje i wydzierżawia ujęte są w ewidencji środków trwałych i dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych. Ojciec podatnika zamierza dokonać darowizny całego przedsiębiorstwa na jego rzecz. Natomiast podatnik jako obdarowany nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej, a otrzymane składniki majątkowe wchodzące w skład darowanego przedsiębiorstwa przyjąć na swój majątek osobisty, prywatny nie związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym podatnik skierował następujące zapytania:

- czy podatnik jako obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od darowizny,

- czy w razie sprzedaży jakiegokolwiek składnika majątku, który wchodził w skład darowanego przedsiębiorstwa będzie musiał podatnik zapłacić podatek dochodowy od zbycia takiego składnika.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zapłaty podatku od darowizny tut. organ rozpatrzył odrębnym postanowieniem.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości, praw majątkowych o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c), innych praw majątkowych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i sprzedaży składników majątku ruchomego wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa.

Ad. 1
Zdaniem podatnika jeżeli po nabyciu w drodze darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego przez poprzednika prawnego nie będzie on kontynuował działalności gospodarczej w oparciu o ten substrat majątkowy to składniki majątkowe wchodzące w skład nabytego w drodze darowizny przedsiębiorstwa nie wejdą na majątek związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i składniki tego przedsiębiorstwa będą stanowiły jego majątek osobisty, prywatny.

Podatnik powołał też przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Podał również, iż art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) dotyczy odpłatnego zbycia:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Wobec powyższego, zdaniem podatnika, jeżeli w przyszłości po otrzymaniu darowizny przedsiębiorstwa od swojego ojca dokona on sprzedaży nieruchomości lub w/w praw majątkowych, to nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego bez względu w jakim czasie po otrzymaniu darowizny dokona sprzedaży.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku złożonym 03.08.2005r odnośnie braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych o których mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa o ile składniki te nie będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Ad. 2
Zdaniem podatnika, jeżeli będzie chciał sprzedać inne prawa majątkowe niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zapłaci podatek dochodowy z tej sprzedaży. Podstawą opodatkowania będzie dochód, a więc różnica pomiędzy przychodem, a kosztami, które stanowi wartość przyjęta jako podstawa obliczenia podatku od spadku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychód z praw majątkowych, stosownie do art. 18 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustaliła szczególnej zasady określenia dochodu z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7, a zatem w tym zakresie należy stosować ogólną definicję określoną w art. 9 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z powyższych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskany ze sprzedaży innych praw majątkowych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie związanych z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej bez względu na okres jaki upłynął od dnia nabycia do dnia sprzedaży. W przypadku sprzedaży praw majątkowych nabytych w drodze darowizny kosztem uzyskania przychodu nie będzie wartość przyjęta jako podstawa obliczenia podatku od spadku, tak jak podaje podatnik w piśmie, ponieważ w przypadku nabycia w formie darowizny kosztem uzyskania przychodu może być podatek od darowizny w części zapłaconej przez obdarowanego.

Stanowisko podatnika odnośnie obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży innych praw majątkowych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tut. organ uznaje za prawidłowe.

Ad. 3

Zdaniem podatnika, jeżeli będzie chciał sprzedać składniki majątku ruchomego, to zapłaci podatek dochodowy z tej sprzedaży. Podstawą opodatkowania będzie dochód, a więc różnica pomiędzy przychodem, a kosztami, które stanowi wartość przyjęta jako podstawa obliczenia podatku od spadku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 24 ust. 6 w/w ustawy dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztem ich nabycia zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Z powyższych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskany ze sprzedaży rzeczy nie służących prowadzeniu działalności gospodarczej, jeżeli sprzedaż rzeczy ruchomych nastąpi przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Jeżeli sprzedaż ta wystąpi po upływie sześciu miesięcy od daty nabycia to od osiągniętego dochodu podatek dochodowy nie wystąpi o ile rzeczy te nie będą wykorzystywane do prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej.

W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych nabytych w drodze darowizny kosztem uzyskania przychodu nie będzie wartość przyjęta jako podstawa obliczenia podatku od spadku, tak jak podaje podatnik w piśmie, ponieważ w przypadku nabycia w formie darowizny kosztem uzyskania przychodu może być podatek od darowizny w części zapłaconej przez obdarowanego.

Stanowisko podatnika odnośnie obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży składników majątku ruchomego przed upływem pół roku, jeżeli wystąpił dochód z tej sprzedaży, tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj