Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-32/HZA/05
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-32/HZA/05
Data
2005.10.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż przedsiębiorstwa
szczególne zasady ustalania dochodu


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż całego przedsiębiorstwa innemu podmiotowi gospodarczemu opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wskutek której to sprzedaży nie powataje dochód?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005r.Nr 8 poz. 60 ) - Ordynacja podatkowa.Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia jako prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 29.06.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 09.08.2005r. i pismem z dnia 27.09.2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2005r. wpłynął do tut.organu podatkowego wniosek , uzupełniony pismem z dnia 09.08.2005r. i pismem z dnia 27.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży całego przedsiębiorstwa innemu podmiotowi gospodarczemu.Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, ponieważ w br. utracił warunki do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego wykonując działalność, która pozbawia prawa do opodatkowania ryczałtem przychodów ewidencjonowanych. Prowadząc dla celów podatkowych księgę przychodów i rozchodów podatnik zamierza sprzedać cały majątek będący własnością przedsiębiorstwa, wskutek której to sprzedaży, według podatnika nie powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - nazywana dalej: pdof - nie formułuje własnego pojęcia przedsiębiorstwa, natomiast nakazuje w tym zakresie uwzględniać przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 5a pkt 3 pdof i 55(1)k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje m.in.:oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,tajemnice przedsiębiorstwa,księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowania nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie sprzedaży przedsiębiorstwa, stąd należy ją traktować jako sprzedaż poszczególnych składników majątku związanych z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.Przy ustalaniu wielkości uzyskanego przychodu należy mieć na uwadze zasadę, określoną w art.14 ust.1 pdof , iż za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód ze sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przy sprzedaży składników przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną, przy ustalaniu powstałego z tego tytułu przychodu będą miały nadto zastosowanie przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1 lit b) pdof stanowiącego, iż przychodem z działalności gospodarczej jest również przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku niewprowadzanych do ewidencji środków trwałych, których wartość jest wyższa niż 1500 zł i nie przekracza 3500 zł, w przypadku których wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.22d ust.1 pdof. Należy przy tym mieć na uwadze, że zgodnie z art.24 ust.2 uzyskany przychód stanowi dochód podatnika w powyżej przedstawionych okolicznościach.

Przychodem z działalności gospodarczej na podstawie cytowanego przepisu art. 14 ust. 1 będą również przychody osiągnięte z odpłatnego zbycia pozostałych składników majątku i tak: towarów, składników majątku niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwagi na przewidywany okres ich użytkowania równy lub krótszy niż rok oraz odpłatnego zbycia wierzytelności.W odniesieniu odpłatnego zbycia wierzytelności zauważyć przy tym należy, iż jeśli wierzytelność była uprzednio przez podatnika zaliczona do przychodów należnych na podstawie art.14 pdof, wówczas odpłatność za zbytą wierzytelność nie powiększa przychodów, gdyż następuje wówczas jedynie spłata wierzytelności zaliczonej już wcześniej do przychodów.

Koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży przedsiębiorstwa ustala się w oparciu o zasadę wyrażoną w art. 22 ust. 1 pdof, zgodnie z którą kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, a zatem w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa kosztem uzyskania przychodów jest suma wydatków poniesionych na nabycie poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład sprzedanego przedsiębiorstwa.

Wśród składników wchodzących w skład majątku zbywanego przedsiębiorstwa podatnik wymienia m.in. znaki towarowe. Należy zatem mieć na uwadze brzmienie art.22 ust.9 pkt 1 pdof, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienia prawa własności m.in. znaku towarowego określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie przy ustalaniu kosztów uzyskania związanych ze sprzedażą składników majątku jak również związanych z odpłatnym zbyciem rzeczy i praw będących przedmiotem działalności gospodarczej należy uwzględnić art. 23 ust. 1 cyt. ustawy, który zawiera wykaz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W szczególności zwraca się uwagę podatnika na brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 34 wym. ustawy, który mówi, że zbywając wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyćstratę ze sprzedaży wierzytelności z uwzględnieniem przepisu wyłączającego z kosztów straty na sprzedaży wierzytelności, które nie były uprzednio zarachowane jako przychód należny.

Reasumując, dochód ze zbycia składników majątku przedsiębiorstwa ustala sie zgodnie z zasadą określoną w art. 9 ust. 2 wym. ustawy, w myśl której dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym, z zastrzeżeniem, że w sytuacjach wskazanych w wyżej przytoczonym art.24 ust.2 pdof dochodem będzie uzyskany przychód. Dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w art.27 i kolejnych.

W rozważanym przypadku stwierdzić natomiast należy, iż podatek dochodowy nie występuje tylko wówczas, jeśli przy sprzedaży składników majątku przedsiębiorstwa w świetle powołanych przepisów nie uzyskano dochodu - na co wskazuje treść pisma podatnika z dnia 26.09.2005 r. Zaznaczyć należy, iż podatnik jakkolwiek wspomina o sprzedaży majątku firmy to nie deklaruje zamiaru likwidacji działalności gospodarczej, stąd pominięto w niniejszym postanowieniu regulacje zawarte w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W tym stanie rzeczy należało postanowić jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj