Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-74/GC/2005
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-74/GC/2005
Data
2005.10.13



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
odszkodowania
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczące momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego odszkodowania.


Postanowienie



Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółdzielni dotyczące momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, opisane w piśmie z 12 lipca 2005 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem nr NGK/3508/2005 z dnia 12 lipca 2005 r. (data wpływu do Urzędu - 15 lipiec 2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Organ podatkowy pismem nr PP-443-99-1/GC/2005 z dnia 19 sierpnia 2005 r. wezwał Spółkę do usunięcia braków we wniosku. Wskazane braki zostały przez Spółkę usunięte pismem nr NG/4234/2005 z dnia 24 sierpnia 2005 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący: Spółdzielnia posiada lokale użytkowe, które wynajmuje na podstawie umowy najmu. Jeżeli najemca nie wywiązuje się z umowy, w szczególności jeżeli zalega w opłatach za lokal, Spółdzielnia rozwiązuje umowę najmu. Jeżeli pomimo rozwiązania umowy najemca dobrowolnie nie opuści lokalu, to Spółdzielnia nie ma prawa do odzyskania lokalu.Wątpliwości Spółdzielni w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym, ewentualnego odszkodowania otrzymanego od podmiotów zajmujących lokale bez tytułu prawnego, dotyczą momentu powstania przychodu.Zdaniem Spółdzielni, przychodem dla celów podatku dochodowego nie jest moment obciążenia odszkodowaniem, tylko wpłata tej należności.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:
Jak wynika z treści wniosku, Spółdzielnia nie ma wątpliwości, że uzyskane odszkodowanie z tytułu korzystania z lokalu użytkowego bez tytułu prawnego jest przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej „ustawą”). Datę, w której powstaje przychód dla celów opodatkowania określają natomiast art. 12 ust. 3a, ust. 3c-3d ustawy. I tak zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a: „za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.”
Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że przychód z działalności gospodarczej powstaje co do zasady w tym dniu, w którym wystawiono fakturę lub rachunek, dokumentujące określone zdarzenie gospodarcze. Przepis ten zawiera jednocześnie zastrzeżenie, że tak ustalony przychód nie może powstać później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystąpiły czynności określone w punktach 1 – 3. Do sprawy przedstawionej przez Spółdzielnię powołany art. 12 ust. 3a ustawy nie będzie miał jednak zastosowania, ponieważ otrzymane odszkodowanie nie jest następstwem żadnego ze zdarzeń wymienionych w tym przepisie tj. nie dochodzi do wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi czy otrzymania zapłaty za wykonane świadczenie. Zgodnie zatem z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, przedmiotowe odszkodowanie będzie przychodem podatkowym w momencie ich faktycznego otrzymania przez Spółdzielnię.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj