Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/113/22/05
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/113/22/05
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
lokal mieszkalny
modernizacja
odliczenia od podatku
remonty
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup wideo-domofonu udokumentowany fakturą VAT może byc odliczony w ramach wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego ?


W dniu 10.10.2005r. do tut. Organu wpłynął wniosek Pana, który uzupełniono dnia 18.10.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2005 r.
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zakupił wideo-domofon do zajmowanego lokalu mieszkalnego, który jest dla niego niezbędny ze względów bezpieczeństwa, ponieważ pomimo zamontowanego domofonu w bloku mieszkalnym, w którym mieszka wpuszczane są osoby postronne, które tam nie zamieszkują. Mając zamontowany wideo-domofon będzie on mógł widzieć osobę z którą prowadzi rozmowę nie otwierając drzwi. Na zajmowany lokal mieszkalny posiada tytuł prawny w formie aktu notarialnego umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży z 2004 r.(dołączono kserokopię aktu notarialnego). Na zakup wideo-domofonu posiada fakturę VAT.

Zdaniem wnioskodawcy zakup video-domofonu udokumentowany fakturą VAT powinien podlegaćodliczeniu.

Przepisem art. 1 ust. 1 pkt 22 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) uchylono dotychczas obowiązujący art. 27a ustawy o podatku dochodowym (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W ramach tzw. praw nabytych, na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej przejściowo wprowadzono rozwiązanie polegające na tym, że wydatki mieszkaniowe na remont i modernizację poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku na dotychczasowych warunkach, w granicach limitu odliczeń ustalonego na trzyletni okres 2003-2005 r. W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Szczegółowy zakres i rodzaje wydatków, o których wyżej mowa zawierało rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). W ust. 2 pkt 4 wykazu robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego (Załącznik nr 2 do w/w rozporządzenia) wymieniono remont , modernizację wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, że wydatek poniesiony w 2005 r. przez podatnika na zakup wideo-domofonu udokumentowany fakturą VAT może być odliczony od podatku dochodowego (w wysokości 19%) w ramach wymienionej ulgi mieszkaniowej.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.10.2005 r. w zakresie uprawnień do skorzystania z ulgi.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj