Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/239-157/2005/MK
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/239-157/2005/MK
Data
2005.09.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
rata leasingowa
rejestracja umowy
umowa leasingu
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy obowiązku ponownej rejestracji umów leasingu samochodów w związku ze zmianą właściwości miejscowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 09.06.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 13.06.2005r.)w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej obowiązku ponownej rejestracji umów leasingu samochodów, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 09.06.2005r. wynika, iż wnioskodawca w dniu 15.04.2004r. zarejestrował 4 umowy leasingu samochodów w Pierwszym Urzędzie Skarbowym Warszawa - Śródmieście. W związku ze zmianą właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz zmianami przepisów ustawy o podatku od towarów usług Strona uważa, iż uprzednio zarejestrowane umowy leasingowe nie podlegają ponownej rejestracji w organie podatkowym, gdyż uprawnienie do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu rat leasingowych zostało już nabyte przy pierwszej rejestracji przedmiotowych umów.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 (tzn. gdy kwota podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z umowy stanowi kwotę podatku naliczonego wynikającego z przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług), ma zastosowanie:

1) w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz

2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

Z powyższych przepisów podatkowych wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących czynsz (ratę) lub inną płatność z zawartej umowy leasingu w pełnej wysokości przysługuje nadal, pod warunkiem zarejestrowania tej umowy do dnia 15 czerwca 2005r.

Umowy zawarte przed 20 kwietnia 2004r., które w ówcześnie obowiązującym stanie prawnym uprawniały do odliczenia podatku naliczonego w 100%, zachowały ten przywilej po 1 maja 2004., pod warunkiem ich rejestracji w urzędzie skarbowym w terminie do 14 maja 2004r. i niedokonywaniu jakichkolwiek zmian; przepis art. 154 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nadal obowiązuje i nie został w jakikolwiek sposób zmodyfikowany.

Ponadto należy zauważyć, iż ponowna rejestracja umów zawartych przed 20 kwietnia 2004r. nie jest konieczna ze względu na rejestrację umowy leasingu przed 14 maja 2004r. zgodnie z art. 154 w/w ustawy i tym samym rejestracja została dokonana przed 15 czerwca 2005r., jak również z tego względu, że obowiązek rejestracji umów leasingu wynikający z art. 7 ust. 2 ustawy nowelizacyjnej dotyczy niektórych umów wymienionych w ust. 1 w/w przepisu, a tym samym samochodów wymienionych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, podczas gdy umowy leasingu zawarte przed 20 kwietnia 2004r. dawały prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego na mocy art. 154 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym nie ma obowiązku ponownej rejestracji przedmiotowych umów leasingu samochodów w tut. organie podatkowym i stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 09.06.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj