Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/PD41/415/393/19/05
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/PD41/415/393/19/05
Data
2005.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy zakup wyposażenia biura z dotacji Europejskiego Funduszu Społecznego są kosztami prowadzonej działalności gospodarczej , oraz czy zakupione środki trwałe można amortyzować ?


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 z pózn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 31.08.2005r. uzupełnionego w dniu 15.11.2005r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na zakup wyposażenia biura, pokrytych dotacją uzyskaną z Europejskiego Funduszu Społecznego za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 31.08.2005r. uzupełnionym w dniu 15.11.2005r. Pani X zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem wyposażenia biura, pokrytych bezzwrotną dotacją uzyskaną z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaną za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w/w dotację otrzymała Pani po podpisaniu umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w Wyszkowie, ale przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. Otrzymaną kwotę przeznaczyła na zakup wyposażenia biura: meble, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, centralka telefoniczna, reklama, artykuły biurowe. Zakupy były dokonywane zarówno przed jak i po rozpoczęciu działalności. Wymienione urządzenia oraz meble nie są zaliczane do środków trwałych.

Pytanie Podatniczki brzmi następująco: czy poniesione wydatki związane z wyposażeniem zakładu pokryte z wyżej wymienionych środków stanowią koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem Pani takie wykorzystanie otrzymanych środków nie powinno być uznane za koszty prowadzonej działalności

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:W myśl art. 22 ustawy z dn. 29.08.1997r Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 z pózn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres w którym następuje zaniechanie oraz grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

W dniu 25 kwietnia 2005r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. nr 70 poz. 630), wg którego na podstawie §1 i §2 zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w §1 pkt. 1 lit. b i c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz. 2018), stanowiących pomoc de minimis w rozumieniu art.2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia. Zaniechanie, o którym mowa w §1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r.

Jak z powyższego wynika przyznane bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej nie tworzą podstawy opodatkowania, wolne są od podatku dochodowego, zatem pokryte nimi wydatki na uruchomienie działalności gospodarczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.Zgodnie z art. 14b §1 i §2 Ordynacji Podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj