Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/PP/PO/443-20/05/RN
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/PP/PO/443-20/05/RN
Data
2005.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
obniżenie podatku należnego
odpisy aktualizujące
osoby fizyczne
spółka jawna


Pytanie podatnika
Ze złożonego zapytania wynika, iż Państwo X prowadzili działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej – w formie spółki małżeńskiej. W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808 z późn.zm.) zostali wezwani przez Burmistrza M-sta do zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej, o nadanie drugiego numeru ewidencji działalności gospodarczej dla współmałżonka. W związku z tym postanowili założyć Spółkę Jawną. Pani X jako płatnik podatku VAT wniosła aportem do Spółki Jawnej byłe przedsiębiorstwo, w związku z powyższym uważają, że nie ma podatku VAT od remanentu likwidacyjnego a nowo powstała spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur, które wpłynęły do spółki a dotyczą osób fizycznych oraz spółka ma również prawo do ewentualnej nadpłaty z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez panią X. Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości wykonanych działań?


Ze złożonego w dn. 23 sierpnia 2005r. zapytania wynika, iż Państwo X prowadzili działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej – w formie spółki małżeńskiej. W związku z wejściem w życie art. 68 ustawy z 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808 z późn.zm.) zostali wezwani przez Burmistrza M-sta Nowy Dwór Mazowiecki do zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej, o nadanie drugiego numeru ewidencji działalności gospodarczej dla współmałżonka. W związku z tym postanowili założyć Spółkę Jawną. Pani X jako płatnik podatku VAT wniosła aportem do Spółki Jawnej przedsiębiorstwo, w związku z powyższym uważają, że nie ma podatku VAT od remanentu likwidacyjnego a nowo powstała spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT od faktur, które wpłynęły do spółki a dotyczą osób fizycznych oraz spółka ma również prawo do ewentualnej nadpłaty z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez panią X. Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości wykonanych działań...

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z brzemieniem art. 2 ust. 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Minister Finansów w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. (Dz.U. z 2004r. nr 97, poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnił od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Ponadto w przypadku aportu całego przedsiębiorstwa, czyli wszystkich składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności zastosowanie znajduje art. 6 ust. 1 ustawy o VAT zgodnie, z którym „Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (...).”

Biorąc powyższe pod uwagę, przedsiębiorstwo nie spełnia ustawowej definicji towaru, a jego zbycie w formie aportu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wniesienie aportu rodzi u wnioskodawcy pytania: czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych przez osobę fizyczną, czy spółka ma prawo do ewentualnej nadpłaty z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną oraz czy ma obowiązek sporządzić remanent końcowy i odprowadzić należny podatek... Zgodnie z zapisem art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej nowo zarejestrowana spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki wnoszonego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym nowopowstała spółka ma prawo do ewentualnej nadpłaty z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną oraz ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych a nierozliczonych przez osobę fizyczną.

Wniesienie aportem całej spółki małżeńskiej do nowopowstałej spółki spowoduje likwidację poprzedniej działalności z remanentem o wartości zerowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj