Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDF/415-32/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-32/05
Data
2005.06.28


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego nabytego w stanie surowym od dewelopera w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 31.03.2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącego odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego nabytego w stanie surowym od dewelopera w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego,

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 31.03.2005 roku (wpływ do tutejszego organu dnia 05.04.2005 roku), uzupełnionym pismem z dnia 13.04.2005 wystąpił Pan do tutejszego Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od podatku w ramach ulgi remontowej i modernizacyjnej wydatków poniesionych na wykończenie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

W swym piśmie podaje Pan, iż w dniu 06.06.2003 roku zawarł z firmą „…” z siedzibą w … umowę na zakup mieszkania w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym przy ul. …. Z pisma wyjaśniającego z dnia 13.04.2005 roku wynika, iż spółka „…” przejęła zgodnie z prawem projekt budowlany i pozwolenie na budowę tegoż budynku od spółki „…”. Odbiór techniczny budynku tj. pozwolenie na użytkowanie budynku nastąpiło w dniu 28.04.2004 roku. Natomiast akt notarialny, na podstawie którego nabył Pan omawiany lokal spisany został w dniu 19.12.2003 roku.

Mieszkanie nabył Pan w stanie surowym i wykończenie jego trwało od końca 2003 roku do końca kwietnia 2004 roku, kiedy to wprowadził się Pan i zameldował w lokalu przy ulicy …. Informuje Pan, iż w mieszkaniu samodzielnie montował Pan całą białą armaturę, glazurę, terakotę, drzwi wejściowe i wewnętrzne, parapety oraz szereg innych przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania mieszkania. W zeznaniu za rok 2003 odliczył Pan m. in. zakupioną na wyposażenie mieszkania kuchenkę elektryczną, panel prysznicowy.

Z dołączonych do pisma z dnia 13.04.2005 roku dokumentów wynika, iż mieszkanie odebrał Pan w stanie surowym rezygnując z parapetów, drzwi wejściowych, drzwi wewnętrznych, mozaiki dębowej z listwami w pokojach i przedpokoju; w kuchni - zlewozmywaka, baterii i kuchenki ; w łazience – z wanny, baterii wannowej, umywalki, baterii umywalkowej oraz muszli.

W Pana ocenie rozpoczęcie inwestycji w doposażenie mieszkania w 2003 roku upoważnia Pana do kontynuowania odliczeń wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego w 2004 roku w ramach ulgi remontowej i modernizacyjnej.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanowiska tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 roku podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki :

  1. mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788) – art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty – art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust.7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
  4. dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in.:

• akt własności,

• umowę użyczenia,

• przydział lokalu,

• umowę najmu lub dzierżawy,

• inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych warunków, jednakże na podkreślenie zasługuje fakt, iż remont budynku mieszkalnego może być dokonywany po uzyskaniu przez inwestora pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego . Zgodnie z przepisami ustawy - prawo budowlane - budowa budynku trwa do momentu dokonania jego odbioru technicznego, a zatem przed tą datą nie może być mowy o dokonywaniu remontu lokali znajdujących się w tym obiekcie. W art. 3 pkt 8 ustawy prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016) podano definicję remontu - w myśl którego remont to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. A to oznacza, iż poniesione przez podatnika wydatki dokonane po dacie odbioru technicznego budynku tj. po dniu 28.04.2004 - mogą być odliczane w ramach ulgi remontowo – modernizacyjnej, jeżeli spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Zgodnie z powołanym wcześniej rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo podłóg, posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych.

Reasumując nie podlegają odliczeniu w ramach omawianej ulgi wydatki poniesione przed uzyskaniem przez inwestora pozwolenia na użytkowanie budynku tj. przed dniem 28.04.2004 roku.

Zatem należy stwierdzić, że stanowisko Pana w Tej sprawie jest nieprawidłowe.

W pozostałym zakresie odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj