Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443/61/05/IW
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443/61/05/IW
Data
2005.10.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT przy wykonywaniu usług remontowo-budowlanych?


POSTANOWIENIENa podstawie:� art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym przez Pana .......... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku Pan ............ przedstawił następujący stan faktyczny: Firma, będąca czynnym podatnikiem VAT, świadczy usługi montażu stolarki budowlanej (montaż okien) - PKD 4542Z - na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej a także osób prowadzących działalność gospodarczą wystawiając w każdym przypadku po wykonaniu usługi faktury VAT zgodnie z § 11 i § 12 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Za moment powstania obowiązku podatkowego przyjmuje się zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, moment wystawienia faktury.

Pytanie Podatnika: Czy przy świadczeniu usług montażu stolarki budowlanej (montaż okien) za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przyjmuje się moment wystawienia faktury?Stanowisko Podatnika w sprawie: W myśl art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wykonanie usługi jest potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż 7 dnia licząc od dnia wykonania usługi. Podatnik uważa, że prawidłowo określa moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Wprawdzie w świetle art. 19 ust. 13 pkt 2 ww. ustawy jest możliwe późniejsze określenie momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych, ale ze względu na równorzędność art. 19 ust. 4 i art. 19 ust. 13 pkt 2, które są jednocześnie wyłączone z art. 19 ust. 1, w celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT mogę stosować albo art. 19 ust. 4 albo art. 19 ust. 13 pkt 2. W związku z tym uważa, że stosowanie art. 19 ust.13 pkt 2 nie jest obligatoryjne. Wg Podatnika określanie przez niego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług wg art. 19 ust. 4 nie działa na niekorzyść budżetu państwa, a umożliwia mu przejrzyste, rzetelne i zharmonizowane z przepisami podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzenie sprawozdawczości finansowej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług: - budowlanych lub budowlano-montażowych. Natomiast, zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy, w przypadkach określonych powyżej otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Z powyższego wynika, że w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których zapłata nie pojawiła się do 30 dnia od dnia wykonania usługi - następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi. Z uwagi na powyższe, w przypadku, gdy podatnik wykona usługę budowlaną lub budowlano-montażową a zapłata za jej wykonanie nie nastąpi w terminie 30 dni od dnia jej wykonania, to pomimo wcześniejszego wystawienia faktury VAT obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od wykonania usługi. Zatem Pana stanowisko w sprawie przedstawione w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe.Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj