Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PDFD/415-2/05
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/415-2/05
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie zdrowotne podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w części, w jakiej wysokość tych składek przewyższa należny podatek?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko Pana XXX przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzącej działalność gospodarczą w części, jakiej składka zdrowotna przewyższa kwotę podatku dochodowego

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego we wniosku z dnia 17.10.2005 r. wynika, że:

  • jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą opłaca Pan składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z ustawą z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.);
  • w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) zaistniała sytuacja, w której opłacona przez Pana i pobrana przez płatnika składka na ubezpieczenie zdrowotne przewyższyła podatek obliczony od podstawy opodatkowania.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego uważa Pan, że wartość nieodliczonej od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne powinna stanowić koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z Pana opinią załączony do wniosku formularz "Informacja niezbędna do przyznania dodatku pieniężnego" potwierdza Pana stanowisko.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku dokonał oceny prawnej Pana stanowiska w w/w sprawie podatkowej w sposób następujący:

Rozstrzygając o tym czy dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu, każdorazowo należy kierować się generalną zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu między tym wydatkiem, a uzyskanym przychodem musi istnieć związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

Są jednak takie wydatki, które mimo tego iż mają związek z uzyskanym przychodem, ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów. Katalog takich wydatków zawierają przepisy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconych w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Powyższe oznacza, że składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

O składkę tę opłaconą bezpośrednio przez podatnika (opłaconą, a nie należną) lub pobraną przez płatnika w roku podatkowym pomniejsza się podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 27b ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Dołączony przez Pana do wniosku formularz "Informacje niezbędne do przyznania dodatku pieniężnego" dotyczy zasad wyliczania dochodu dla celów przyznania dodatku pieniężnego zgodnie z ustawą z dnia 20.05.2005r. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny (Dz. U. nr 102 poz. 852). Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 tej ustawy dochód, o którym mowa w niniejszej ustawie, oznacza przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tak więc powyższy sposób wyliczenia dochodu stosuje się dla celów przyznawania dodatku pieniężnego, nie zaś do wyliczenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zasady zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz sposób wyliczenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) i zgodnie z tą ustawą składki na ubezpieczenie zdrowotne nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na to, w jakiej części składki te podlegają odliczeniu od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku tj. dnia 17.10.2005r.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj