Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/40/05/JL
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/40/05/JL
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
wycofanie oszczędności
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy mogę skorzystać z odliczeń od podatku, wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego, pokrytych wycofanymi w roku 2006 - oszczędnościami z Kasy Mieszkaniowej ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2005 roku ( uzupełnionym w dniu 23.11.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie odliczeń od podatku za 2006 rok wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 20. 10. 2005r. (uzupełnionym w dniu 23.11.2005 r.) podatniczka zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przedstawiając stan faktyczny:

• w 2006 roku zostaną wycofane oszczędności gromadzone w Kasie Mieszkaniowej - zgodnie z zawartą umową o kredyt kontraktowy z PKO S.A. – Kasa Mieszkaniowa.

• wycofane oszczędności z Kasy Mieszkaniowej zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe związane z remontem , warunek wynikający z umowy, aby nie utracić prawa do odliczenia podatkowego z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej .

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: w związku z tym, iż termin wycofania środków z Kasy upływa w 2006 r. aby nie utracić prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej, dopiero po tej dacie zaistnieją warunki do przeprowadzenia remontu ze środków zgromadzonych w Kasie, dlatego też po zakończeniu umowy z Kasą Mieszkaniową w 2006 r. będzie można odliczyć od podatku wydatki remontowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) - wydatki, o których mowa w art.27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.), poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art. 45 ust.3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Zgodnie z przepisem art.27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku), podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z art. 27b, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie (ust.2-15), jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów pod warunkiem, że wydatki te:

• zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej – dowodem tej wpłaty (art.27a ust.6 pkt 1 ustawy),

• nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art.27a ust.7 pkt 1 ustawy) ,

• dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszczących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust.7 pkt 2 ustawy).

Zgodnie z art. 27a ust.3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , cyt. wyżej „ Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć : w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003 r. – w przypadku, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 – 19 %, kwoty poniesionych wydatków, w ramach przysługujących limitów na lata 2003-2005 :

- z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego – 4.725,00zł.(wydatki na kwotę 24.868,42zł.),

- z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – 5.670,00zł. (co odpowiada wydatkom w wysokości 29.842,11 zł.),

- dodatkowo, jeżeli jednocześnie remontuje się i modernizuje instalację gazową , urządzenia eksplozymetryczne lub gazowe – 945,00zł. (wydatek w wysokości 4.973,68zł.)

- łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 6615,00zł.(wydatki w kwocie 34.815,79).

Zakres przedmiotowej ulgi remontowej wyznacza Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 778).

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż okres oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej upływa w listopadzie 2006 r. i po tej dacie zostaną wycofane środki , które następnie zostaną wydatkowane na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych związanych z remontem, zatem mając na względzie stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż nie będzie Pani mogła skorzystać z ulgi podatkowej z tytuł poniesionych wydatków w 2006 r. na remont mieszkania, ponieważ zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami ulga podatkowa w 2006 roku przestaje obowiązywać.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy w sprawie skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego za 2006 rok należy uznać jako nieprawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj