Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/199/120/2005/BD
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/199/120/2005/BD
Data
2005.10.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
obowiązek podatkowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Opodatkowanie zaliczki otrzymanej od kontrahenta zagranicznego na poczet transakcji eksportowej


Działając na podstawie przepisów: art. 14a par. 1, 2 i 4, art. 216, 217 i 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 04.09.2005r. (data wpływu do tut. Organu - 06.09.2005r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie opodatkowania zaliczki otrzymanej od kontrahenta zagranicznego na poczet transakcji eksportowej podzielam pogląd wyrażony we wniosku.

W dniu 06.09.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie interpretacji z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie o podatku od towarów i usług w przedmiocie opodatkowania zaliczki otrzymanej od kontrahenta zagranicznego na poczet transakcji eksportowej, która będzie realizowana w miesiącu następującym po miesiącu, w którym otrzymano zaliczkę.We wniosku wyraża Pani pogląd, że otrzymana zaliczka, na podstawie wystawionej faktury opodatkowana jest stawką 0% w miesiącu otrzymania zaliczki, a transakcja ta winna być wykazana w deklaracji VAT za ten miesiąc w pozycji "eksport towarów".

W wyniku analizy przedstawionego we wniosku zagadnienia stwierdzam, że zastosowanie będą miały następujące przepisy:- art. 19 ust. 11 i 12 i art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),- par. 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, a w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.Natomiast z przepisu art. 41 ust. 4 ustawy wynika, że w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%.Na mocy par. 14 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, a w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Zatem sporządzenie faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki stanowi wypełnienie przesłanki art. 19 ust. 12 cytowanej ustawy.

Oznacza to, że podatnik, który na poczet eksportu towarów otrzymał jakąkolwiek należność , wykazuje z tego tytułu sprzedaż opodatkowaną stawką 0%, o ile jednak wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. W przypadku gdy w tym czasie nie nastąpi wywóz, należy dokonać korekty w zakresie stawki podatku, opodatkowując otrzymanie tej należności według stawki obowiązującej dla sprzedaży w kraju.Dodatkowo informuję, że warunki zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów określone zostały w art. 41 ust. 6-9 cytowanej ustawy.

W tym stanie rzeczy stanowisko Pani uznaję za prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj