Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 58 / 343a/69 / 05 / KSz
Data
2005.11.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
czy w ramach tzw. ulgi remontowej można odliczyć od podatku 19% wydatku poniesionego na zakup jednostki centralnego odkurzania?


Stan faktyczny

Z pisma podatnika wynika, że w roku bieżącym zakupił on jednostkę centralnego odkurzania, która została zamontowana (trwale do ściany w pomieszczeniu gospodarczym) i podłączona do wcześniej przygotowanej instalacji (rur znajdujących się w ścianach domu, które zostały wykonane we własnym zakresie). Dowodem zakupu tej jednostki jest faktura VAT. Podatnik zaznacza, że jesti właścicielem budynku, w którym zainstalowano wyżej opisany element.
W związku z powyższym pytanie podatnika brzmi:
- czy w ramach tzw. ulgi remontowej można odliczyć od podatku 19% wydatku poniesionego na zakup jednostki centralnego odkurzania?

Stanowisko podatnika

W ocenie podatnika wyżej opisany wydatek można zaliczyć do wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, którego jest on właścicielem, a zatem zaliczyć go do wydatków, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu przed 01.01.2004 r.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Odliczenie z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego z dniem 1 stycznia 2004 r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych przewidzianych w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176z późn. zm.). Podstawę do dokonywania w latach 2004-2005 odliczenia od podatku wydatków poniesionych w tych latach z w/w tytułu, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, stanowiart. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r., Nr 202, poz. 1956).

I tak, w myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remonti modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

Do uzyskania prawa do ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego niezbędne jest zatem równoczesne spełnienie warunków określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 2 lit. a) orazust. 4-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
1) podatnik musi ponieść wydatki na wskazany w ustawie cel, tj. na remont lub modernizację,
2) podatnik musi wykazać, iż wydatki dotyczą budynku mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego,
3) wydatki muszą być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
4) wysokość tych wydatków należy udokumentować fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatkulub dowodami odprawy celnej,
5) podatnik musi ponieść wydatki na minimalną kwotę wynoszącą 567,00 zł.

Ponadto odliczane wydatki muszą mieścić się w zakresie robót, materiałów i czynności określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r.w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r., Nr 156,poz. 788), które zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Załącznik Nr 1 do w/w rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego i obejmuje:
1. remont lub modernizację przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy obejmujące:
1) przyłącza wodociągowe, hydrofornie,
2) przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków,
3) przyłącza do sieci cieplnej, węzły cieplne, kotłownie,
4) przyłącza do linii elektrycznej;
2. wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej;
3. remont i modernizację fundamentów, łącznie z izolacjami, obejmujące;
1) wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie,
2) izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne,
3) osuszanie fundamentów;
4. remont lub modernizację elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące:
1) konstrukcji stropów,
2) konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych,
3) konstrukcji i pokrycia dachu,
4) docieplenia stropów i stropodachów,
5) kanałów spalinowych i wentylacyjnych,
6) pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggi, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych;
5. remont lub modernizację elewacji budynku, obejmujące:
1) tynki i okładziny zewnętrzne,
2) malowanie elewacji,
3) docieplenie ścian budynku,
4) obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku;
6. wbudowanie nowych, wymianę lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych;
7. przebudowę układu funkcjonalnego budynku, obejmującą:
1) sanitariaty i kuchnie,
2) dźwigi osobowe,
3) wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia i wykonanie innych elementów związanychz udostępnieniem i przystosowaniem obiektu oraz pomieszczeń;
8. remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujących rozprowadzenie po budynku instalacja oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń technicznych dotyczące:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia,
3) instalacji klimatyzacyjych i wenylacyjnych,
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) przewodów wentylacyjnych , spalinowych i dymowych;
9. wykonanie nowych instalacji gazowych,
10. remont części wspólnej budynku (ciągów komunikacyjnych, piwnic, strychów, zsypów, magazynów, pralni, suszarni).

W stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania, podatnik poniósł w 2005 roku wydatekna zakup jednostki systemu centralnego odkurzania, która została zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym i podłączona do wcześniej wykonanej we własnym zakresie instalacji. Z powyższego wynika, że podatnik dokonał zakupu odkurzacza centralnego, którego nie można zakwalifikowaćdo żadnego z rodzajów wydatków na remont i modernizację wymienionych w powołanym wyżej rozporządzeniu. Tym samym wydatek z tego tytułu nie podlega odliczeniu od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj