Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/34/2005
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/34/2005
Data
2005.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
miejsce zameldowania
miejsce zamieszkania
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa przedwstępna
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
1. Czy przedwstępna umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przedwstępna umowa kupna sprzedaży z dnia 13.12.2004 r. jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego uprawniającym do dokonywania odliczeń podatkowych w roku 2005?
2. Czy od chwili obecnej (data pisma 8.07.2005) można już nabywać materiały niezbędne do modernizacji ww. lokalu mieszkalnego, które będzie można odliczyć od podatku w 2005 r.?
3. Na jaki adres mają być wystawiane faktury? Podatniczka jest zameldowana w P., a kupowane mieszkanie znajduje się w K.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zmian.) oraz art. 27a i art. 45 ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu podania z dnia 8.07.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, co następuje:

  1. przedstawione w podaniu stanowisko dotyczące pierwszego pytania jest nieprawidłowe,
  2. przedstawione w podaniu stanowisko dotyczące drugiego pytania jest nieprawidłowe,
  3. przedstawione w podaniu stanowisko dotyczące trzeciego pytania jest prawidłowe.

Pismem z dnia 8.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 9.08.2005 r.) zwróciła się pani do tut. Urzędu w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dotyczącej następujących kwestii:

  1. czy przedwstępna umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przedwstępna umowa kupna - sprzedaży z dnia 13.12.2004 r. jest wystarczającym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, uprawniającym do odliczenia od podatku wydatków remontowo-modernizacyjnych ponoszonych w 2005 r. na rzecz tego lokalu mieszkalnego,
  2. czy od dnia dzisiejszego może pani nabywać już materiały niezbędne do modernizacji ww. lokalu mieszkalnego (ponosić wydatki udokumentowane fakturą), które będzie pani mogła odliczyć od podatku w 2005 r.,
  3. na jaki adres mają być wystawiane faktury, przy czym pani zameldowana jest w P., a kupowane przez panią mieszkanie położone jest w K.

W załączeniu do niniejszego podania przedłożyła pani kopię przedwstępnej umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przedwstępną umowę kupna-sprzedaży zawartą w K. dnia 13.12.2004 r. pomiędzy spółką A. sp. z o.o. a panią i panem Bartłomiejem W., zwanymi "kupującym". (...) Przedstawione przez panią stanowiska są następujące:

  1. uważa pani, że przedwstępna umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przedwstępna umowa kupna-sprzedaży z dnia 13.12.2004 r. daje pani wystarczający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (położonego pod wskazanym adresem w K.) uprawniającym panią do odliczeń od podatku z tytułu ulgi remontowej; stwierdza pani, iż umowa wyżej wskazana daje pani tytuł prawny do lokalu, którym jest "ekspektatywa, czyli prawo podmiotowe tymczasowe, którego funkcja polega na przygotowaniu i zabezpieczeniu przyszłego prawa własności",
  2. pani zdaniem odliczeniom od podatku podlegają materiały i usługi zakupione na remont lokalu w okresie od dnia podpisania ww. umowy (13.12.2004 r.) do dnia obowiązywania ulgi remontowej (31.12.2005 r.),
  3. uważa pani, iż faktury uprawniające panią do odliczeń od podatku z tytułu ulgi remontowej powinny być wystawiane na adres pani stałego miejsca zamieszkania (P.), mimo że wydatki ponoszone są na remont lokalu w K.

Z przedłożonej przez panią umowy (§ 1) wynika, że spółka A. zobowiązuje się ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego pod wskazanym adresem i jednocześnie zobowiązuje się sprzedać przedmiotowy lokal wraz z odpowiednim udziałem w działce, za podaną cenę w kwocie brutto. Ustalono ponadto (§ 2), iż podana w umowie kwota będzie płacona przez kupującego w 4 ratach, z czego I rata płatna w dniu zawarcia niniejszej umowy, (...) a IV rata najpóźniej w dniu, w którym następować będzie protokolarny odbiór lokalu mieszkalnego, jednakże przed wręczeniem kluczy. Ponadto jak wynika z przedłożonej umowy (§ 4), budowa rozpoczęła się w IV kwartale 2004 r., a zakończenie planuje się w terminie 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. Spółka A. zobowiązuje się do (§ 5) wybudowania lokalu mieszkalnego i zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży z kupującym w terminie 90 dni roboczych od daty uprawomocnienia się pozwolenia na użytkowanie budynku jednakże nie później niż w terminie do dnia 30.06.2006 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zmian.) wydatki remontowo-modernizacyjne poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt1, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Powołany wyżej przepis ustawy wskazuje zasadniczy warunek uprawniający do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej, jakim jest tytuł prawny do lokalu lub budynku mieszkalnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje jednak, jakiego rodzaju dokumenty stanowią tytuł prawny. Generalnie za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:

  • własność (np. akt notarialny zawarty w formie umowy kupna sprzedaży, umowy darowizny, umowy przeniesienia prawa własności),
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego (np. przydział lokalu mieszkalnego wydany przez spółdzielnię mieszkaniową, czy też umowa, która zawiera postanowienie o udostępnieniu podatnikowi lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności lokalu lub udokumentowany formalny odbiór lokalu tj. protokół zdawczo-odbiorczy).

W zakresie udokumentowania wydatków ma zastosowanie przepis art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy, w myśl którego wydatki na wspomniane wyżej cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty. W kwestii adresu, na jaki mają być wystawiane dokumenty potwierdzające fakt poniesienia wydatków na remont i modernizację, decydujące znaczenie ma aktualny adres zamieszkania podatnika, który powinien być zgłoszony i potwierdzony przez instytucję do tego uprawnioną np. urząd miasta, urząd gminy. Ponadto, aby skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej poniesione wydatki muszą mieścić się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Jak ustalono w przedmiotowej sprawie, na podstawie przedstawionej przez panią umowy, w chwili obecnej nie posiada pani prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego, gdyż (jak wynika z umowy) nie został on jeszcze wybudowany przez spółkę A. Przedstawiona przez panią umowa stanowi o zobowiązaniu przez ww. firmę do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz o zobowiązaniu sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego. Przedmiotowa umowa nie stanowi zatem tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, a jest jedynie przyrzeczeniem sprzedaży oznaczonego w tej umowie lokalu mieszkalnego po zakończeniu budowy przez sprzedającego i wydzielenia własności lokalu wraz z ułamkową częścią gruntu na kupującego. Na jej podstawie strony umowy mogą jedynie dochodzić swoich roszczeń w razie niewywiązania się którejkolwiek ze stron z ustaleń w niej zawartych.

Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, poniesione przez panią wydatki od dnia podpisania niniejszej umowy (13.12.2004 r.) nie mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. Dopiero wydatki poniesione od dnia, kiedy będzie pani w posiadaniu właściwego tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego będą podlegać odliczeniu w ramach ww. ulgi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj