Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PM/436/5/2005
z 19 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436/5/2005
Data
2005.09.19



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
moment powstania obowiązku podatkowego
spółka kapitałowa
uchwała wspólników
udział kapitałowy spółki
umowa spółki
wysokość udziałów
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zmiany umowy spółki polegającej na wniesieniu dopłat do udziałów spółki jest data podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników o wniesieniu dopłat do spółki?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 3 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 i ust. 3 pkt 2 i art. 1 a pkt 2 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, po rozpatrzeniu państwa wniosku z dnia 22.08.2005 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 24.08.2005 r.), uzupełnionego w trybie art. 169 § 1 w zw. z art. 14a § 5 ordynacji podatkowej w dniu 16.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowana przepisów prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy zmianie umowy spółki (wniesienie dopłat), stwierdza, że przedstawione we wspomnianym wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 24.08.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle wniosek o m.in. interpretację przepisów art. 3 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt. 2 i ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny podajecie państwo, że jedyny wspólnik waszej spółki T. sp. z o.o. w J., tj. Gmina Miejska, na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników dokonał dopłaty do udziałów spółki z przeznaczeniem na realizację budowy budynku wielorodzinnego. Zdaniem państwa, zgodnie z przepisami art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku zmiany umowy spółki jest data podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników w wniesieniu dopłaty do spółki.

Potwierdzając prawidłowość przedstawionego przez państwa własnego stanowiska w tym zakresie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz w zw. z pkt 2 i ust. 3 pkt 2 i art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie), a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki – przy spółce kapitałowej – uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty. Spółką kapitałową w rozumieniu cyt. wyżej ustawy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Zgodnie z przepisami art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj