Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/406-13/2005
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/406-13/2005
Data
2005.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
dotacja
obrót
opodatkowanie
subwencja


Pytanie podatnika
Czy otrzymane środki na czynności wykonywane na podstawie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych przez izbę pielęgniarek i położnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz 926 z późniejszymi zmianami) w odpowiedzi na pismo podatnika – z dnia 18.01.2005 r. dotyczącego opodatkowania środków finansowych otrzymanych z budżetu państwa na pokrycie kosztów czynności określonych w ustawie z dnia 10.04.1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz.U. Nr. 141 poz.178) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze,

stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe , tj. - że środki otrzymane przez Firmę na realizację ustawowych zadań nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.01.2005 r. Podatnik – wystąpił do tutejszego Urzędu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wnioskiem objęta była kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków finansowych otrzymywanych przez podatnika na podstawie ustawy z dnia 19.04.1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 141, poz. 178), z przeznaczeniem na realizację zadań ustawowych. Zdaniem Podatnika otrzymywane środki nie są objęte podatkiem VAT, ponieważ nie stanowią one obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdyż nie są związane ze sprzedażą towarów lub świadczeniem usług. Ponadto zdaniem jednostki czynności wykonywane przez Nią polegające na prowadzeniu rejestrów, stwierdzaniu prawa wykonywania zawodu, wykonywania czynności związanych z prewencją w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, prowadzenia postępowania w zakresie orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej- zostały oznaczone przez Urząd Statystyczny w Łodzi kodem PKWiU 75.12.12 – 00.00 jako - „Usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego”, które to usługi na podstawie art. 43 ust. 1 p-kt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione od podatku w związku z pozycją nr 6 załącznika nr 4 do tej ustawy.

Przedstawione stanowisko jest prawidłowe. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Zaznaczyć należy , że podatkiem od towarów i usług objęte są tylko te dotacje, które wpływają na cenę produktu. Wyjaśnić należy, że dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu w przypadku, gdy zostały otrzymane od organu administracji jako dopłata do cen towarów lub usług sprzedawanych przez podatnika na rzecz jego klientów a otrzymane dopłaty pozwalają obniżyć stosowane ceny wówczas kwota uzyskanych dopłat zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Z wyjaśnień jednostki wynika, że nie prowadzi działalności gospodarczej i że nie dokonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych tak więc na mocy art. 15 ust. 1, ust. 2 nie można uznać jednostki za podatnika, w związku z czym orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, ul. Dr Pieniężnego 24, 65-054 Zielona Góra.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj