Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/4117/i-49/05/G
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/4117/i-49/05/G
Data
2005.10.11



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zwolnienia czasowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy zasadne opodatkowania przez bank przychodów uzysanych z odsete od lokat założonych po dniu 30.11.2001 r., których dyspozycję założenia podatnik złożył w dniu 27.11.2001 r.?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z zażaleniem złożonym w dniu 02.08.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku z dnia 27.07.2005 roku Nr PDF/415-16/05 w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

U z a s a d n i e n i e

W przedmiotowej sprawie zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem z dnia 21 czerwca 2005 roku o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania przez bank przychodów uzyskanych z odsetek od lokat terminowych.

Zgodnie z zawartym we wniosku stanem faktycznym, w dniu 27 listopada 2001 r. założył Pan lokatę (...). W tym też dniu złożył Pan dyspozycję o doksięgowaniu do w/w lokaty głównej, pozostałych lokat 6-miesięcznych, których termin trwania lokaty upływał po dniu 30 listopada 2001 r. Doksięgowane kwoty lokat wraz z odsetkami bank potraktował jako nowe wpłaty, od których naliczone odsetki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast Pana zdaniem odsetki od wymienionych wyżej lokat 6-miesięcznych, naliczone po ich doksięgowaniu do lokaty (...), nie podlegają opodatkowaniu, bowiem na tę określoną kwotę kapitału złożona została dyspozycja przed dniem 1 grudnia 2001 r. A zatem obciążone podatkiem dochodowym winny być tylko odsetki naliczone od lokat założonych na okres 6 miesięcy i doksięgowane do lokaty głównej.
Organ podatkowy I instancji, po rozpatrzeniu pisma wydał postanowienie, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
Na powyższe postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego złożone zostało zażalenie, w którym nie zgadza się Pan ze stanowiskiem przyjętym przez organ podatkowy. Podtrzymuje Pan fakt złożenia w dniu 27 listopada 2001 r. dyspozycji doksięgowania do lokaty głównej kwot wynikających z lokat 6-miesięcznych. Ponadto Pana zdaniem postawienie środków do dyspozycji podatnika polega na przeniesieniu tych środków pieniężnych na rachunek bankowy, do których podatnik ma dostęp w każdej chwili. Zatem należałoby uznać, iż bank postąpił nieprawidłowo naliczając i pobierając podatek dochodowy z tytułu odsetek od doksięgowanych lokat terminowych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po przeanalizowaniu akt sprawy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem utrzymywanych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. Natomiast na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 marca 2002 r. od podatku wolne były odsetki i dyskonto od papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i od obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem rachunków bankowych utrzymywanych w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. W/w przepis przestał obowiązywać od dnia 1 marca 2002 r. i zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy, od przychodów tych pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 19% uzyskanego przychodu.
Jednak w myśl art. 52a ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3, jeżeli są wypłacane albo stawiane do dyspozycji podatnika od środków pieniężnych zgromadzonych przez podatnika przed 1 grudnia 2001 r., na podstawie umów zawartych na czas oznaczony przed tym dniem.
W związku z powyższym, zdaniem Dyrektora tut. Izby odsetki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
– lokata została założona na czas oznaczony na podstawie umowy,
– umowa została zawarta z bankiem przed dniem 1 grudnia 2001 r.,
– pieniądze na lokatę zostały zarówno wpłacone, jak i doksięgowane na rachunek bankowy przed dniem 1 grudnia 2001 r.
W rozpatrywanej sprawie do dnia 30 listopada 2001 roku została wpłacona tylko należność główna w wysokości ok. 26 000 zł, natomiast na pozostałą kwotę, opiewającą na likwidowane lokaty 6-miesięczne, została wydana tylko dyspozycja. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, iż bank postąpił prawidłowo, gdyż doksięgowane po 30 listopada 2001 r. kwoty wynikające ze zlikwidowanych lokat wraz z odsetkami stanowią w całości nową wpłatę, do której zwolnienie od podatku dochodowego nie ma zastosowania.
Natomiast odnosząc się do zarzutu, że postawienie środków do dyspozycji podatnika polega na przeniesieniu tych środków pieniężnych na rachunek bankowy, do których podatnik ma dostęp w każdej chwili, jest bezzasadny. Wynika to z faktu, iż w dniu likwidacji lokat, miał Pan prawo rozdysponować te pieniądze w różny sposób. Jednak skoro nie zmienił Pan dyspozycji wydanej w dniu 27 listopada 2001 r., by kwoty te doksięgować do lokaty głównej, dlatego też bank postąpił zgodnie z Pana poleceniem. A zatem oszczędności te nie zostały Panu wypłacone, tylko dopisane, jako nowe wpłaty, do lokaty głównej założonej przed dniem 1 grudnia 2001 r. W związku z tym, że wpłaty zostały dokonane po dniu 30 listopada 2001 r., zatem odsetki podlegają opodatkowaniu w myśl art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj