Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD III 0090/1/8/05DP
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 0090/1/8/05DP
Data
2005.03.02



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odzież osobista
przychód


Pytanie podatnika
Czy wartość zakupionych mundurów górniczych w części sfinansowanej przez Spółkę należy doliczyć do przychodów osobistych pracowników i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


We wniosku Strona informuje, że stosownie do przepisu art. 10 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych (Dz. U. z 2003 r. Nr 52, poz. 449) osoba posiadająca stopień górniczy ma prawo do noszenia:

1) uroczystego munduru górniczego wraz z odznakami stopnia górniczego oraz przyznaną honorową szpadą górniczą;

2) służbowego munduru górniczego wraz z odznakami stopnia górniczego.

Spółka zleca wykonanie mundurów górniczych. Następnie dokonuje ich zakupu, na podstawie faktury VAT, pokrywając koszty zakupu w wysokości 67%. Pozostałe koszty zakupu w wysokości 33% ponosi pracownik.

Strona uważa, że dofinansowanie do zakupu mundurów górniczych (służbowego i uroczystego) mieści się w zwolnieniu określonym w art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl, którego wolne od podatku dochodowego są: "wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór" i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Strona powołuje się na przepis (art. 10) ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 1978 r. Nr 31, poz. 130 ze zm.), zgodnie z którym mundurem jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonej funkcji lub służby.

Ponadto przytacza art. 11 wcześniej cytowanej ustawy o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych w myśl, którego:

  • mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej (ust. 1),
  • osoby posiadające uroczysty mundur górniczy uprawnione są do jego noszenia podczas:

1) świąt państwowych,

2) Dnia Górnika,

3) uroczystości dekoracji orderami, odznaczeniami, państwowymi i odznakami,

4) uroczystości nadania stopnia górniczego i wręczenia honorowej szpady górniczej,

5) innych uroczystości, ceremonii i wystąpień ważnych dla środowiska górniczego (ust. 2),

  • osoby posiadające służbowy mundur górniczy są upoważnione do noszenia go podczas wykonywania czynności służbowych (ust. 3).

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu ustosunkowując się do stanowiska przestawionego w przedmiotowej sprawie przez Stronę stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

W powołanych przez płatnika przepisach ustawodawca wyraźnie stwierdza, że osoba posiadająca stopień górniczy "ma prawo" do noszenia uroczystego i służbowego munduru oraz jest "uprawniona" lub "upoważniona" do jego noszenia w ściśle określonych sytuacjach, natomiast brak jest "obowiązku" noszenia mundurów.

Z kolei z treści art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że wolna od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika. W rozpatrywanym stanie faktycznym zwolnienie powyższe nie ma zastosowania, bowiem uprawnienie pracownika nie jest tożsame z jego obowiązkiem.

Zgodnie z art. 13 ww. ustawy o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych zakup m. in. munduru górniczego może być finansowany przez jednostkę występującą z wnioskiem o nadanie stopnia górniczego, w wysokości 67% kosztów ich zakupu, o ile osoba posiadająca taki stopień o to wystąpi, ale nie częściej niż raz na 7 lat. Z przepisu tego wynika, że pracodawca nie ma obowiązku finansowania zakupu munduru górniczego.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że dofinansowanie przez zakład pracy zakupu mundurów górniczych w wysokości 67% jest przychodem pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj