Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/443/41/2005
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/443/41/2005
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
rezygnacja ze zwolnienia
stawki podatku
usługi prawnicze
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych z wyjątkiem zastępstwa procesowego - czy w przypadku osiągnięcia przychodu z działalności nie przekraczającego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej 10.000 euro będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Przed udzieleniem odpowiedzi na ww. zapytanie Podatnik dokonał zgłoszenia działalności gospodarczej i zarejestrował się jako podatnik VAT czynny (zrezygnował ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT).


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 113 ust. 1, ust. 9, ust. 11 i ust. 13, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 28.09.2005 r. wniosku dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych usług prawniczych.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.

W zapytaniu podaje Pan, iż w roku bieżącym ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych z wyjątkiem zastępstwa procesowego i w związku z tym zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku osiągnięcia przychodu z działalności nie przekraczającego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej 10.000 euro będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT czy też niezależnie od osiąganego przychodu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług opłacającym podatek VAT wg stawki 22 %. Zdaniem pytającego nie będzie zwolniony z podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu stanu faktycznego na dzień wydania niniejszego postanowienia należy wskazać, iż Podatnik dokonał zgłoszenia działalności gospodarczej od 01.11.2005 r. i zarejestrował się jako podatnik podatku od towarów i usług (wg zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R z dnia 21.10.2005 r. zrezygnował ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT).

Ocena prawna stanu faktycznego.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartpości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl ust. 9 tego artykułu podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub 8.

Stosownie do przepisu art. 113 ust. 13 wyżej cyt. ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i ust. 9 nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników: m.in. świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie (ust. 13 pkt 2).W wykonaniu przepisu art. 113 ust. 14 pkt 2 Minister Finansów wskazał, że wyłączenie ze zwolnienia od podatku dotyczy usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych (poz. 38 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798).

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, a w szczególności fakt, iż Podatnik zrezygnował ze zwolnienia (dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT), należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe. Zgodnie bowiem z przepisem zawartym w art. 113 ust. 11 wyżej cyt. ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT usługi prawnicze podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj