Interpretacja Urzędu Celnego w Krakowie
351000-RPA-91103-45-1/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
351000-RPA-91103-45-1/05
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Celny w Krakowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi


Słowa kluczowe
olej opałowy
oświadczenia
wyroby akcyzowe


Pytanie podatnika
Kto w imieniu nabywcy jest upoważniony do składania podpisu na oświadczeniach o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze oraz czy podpisy mogą składać pracownicy iczy muszą to być właściciele bądź osoby, które zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego są upoważnione do reprezentowania jednostki?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 września 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego (data wpływu do tutejszego Urzędu: 28 września 2005 roku)

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28 września 2005 roku wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego.
Z wyżej wymienionego pisma wynika, iż podatnik sprzedaje ojej opałowy przeznaczony na cele opałowe zarówno osobom prowadzącym działalność gospodarcza jak i osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika we wniosku z dnia 26 września 2005 roku zostało sformułowane w następujący sposób: ?Kto w imieniu nabywcy jest upoważniony do składania podpisu na oświadczeniach o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze? Czy podpisy mogą składać pracownicy czy muszą to być właściciele bądź osoby, które zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego są upoważnione do reprezentowania jednostki??.

Naczelnik tutejszego Urzędu wyjaśnia, iż przepisy dotyczące podatku akcyzowego nie regulują tych kwestii zatem zasadne jest odniesienie się do przepisów takich, które dotyczą reprezentowania lub składania oświadczeń woli w imieniu podmiotów nabywających olej z uwzględnieniem formy prawnej danego podmiotu.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osoba ta może działać osobiście lub przez pełnomocnika.

W przypadku spółki prawa cywilnego w myśl art. 865 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zmianami), każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki, jednakże stosowanie do art. 866 wyżej wymienionego Kodeksu cywilnego, w przypadku braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.

W przypadku spółki jawnej, w myśl art. 29 § 1ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zmianami), każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę, tylko w sytuacji wymienionej w art. 30 § 1 wyżej wymienionego Kodeksu spółek handlowych, gdy umowa spółki przewiduje, że wspólnik jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem.

Spółkę partnerską, w myśl art. 96 powołanego Kodeksu spółek handlowych, każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Stosownie do art. 97 § 1 powołanej ustawy Kodeks spółek handlowych, umowa spółki partnerskiej może przewidywać, że prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki powierza się zarządowi.

Spółkę komandytową w myśl art. 117 wyżej wymienionego Kodeksu spółek handlowych, reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Dodatkowo należy zauważyć, iż zgodnie z art. 118 § 1 cytowanej ustawy, komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.

W przypadku spółek komandytowo-akcyjnych, stosownie do art. 137 § 1 wyżej wymienionego Kodeksu spółek handlowych, spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Natomiast akcjonariusz w myśl art. 138 § 1 cytowanego kodeksu, może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w myśl art. 201 wyżej wymienionego Kodeksu spółek handlowych, reprezentuje zarząd spółki. Natomiast w myśl art. 205 § 1 wyżej wymienionej ustawy Kodeks spółek handlowych, jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

W przypadku spółki akcyjnej zgodnie z art. 368 § 1 powołanego Kodeksu spółek handlowych, zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. W sytuacji, gdy zarząd jest wieloosobowy, to w myśl art. 373 § 1 cytowanego Kodeksu spółek handlowych, sposób reprezentowania spółki określa jej statut. Jeżeli statut nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

Podsumowując powyższe należy zauważyć, iż stosownie do powołanych powyżej przepisów w zależności od formy prawnej podmiotu osoby wymienione powyżej mogą składać oświadczenia woli w imieniu podmiotów nabywających olej opałowy przeznaczony na cele opałowe. Oświadczenia takie mogą być składane przez inne upoważnione osoby, w tym również upoważnione do odbioru faktur VAT.

Końcowo Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy
Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast stosownie do art. 14b § 2 cytowanej ustawy udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy ? Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Krakowie. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj