Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/1/100/63c/05
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/100/63c/05
Data
2005.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
paragony
umowa komisu


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą handel artykułami dziecięcymi. Planuje poszerzyć działalność o przyjmowanie towaru od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na warunkach komisu.
W przypadku stosowania ogólnych zasad rozliczania podatku VAT (o ile jest taka możliwość):
- czy kwota przyjętego towaru w komis może nie być ujęta do ewidencji zakupu VAT ?
Zdaniem podatnika nie musi być ujęta ponieważ nie zawiera podatku VAT podlegającego odliczeniu.
- czy w tych warunkach na paragonie fiskalnym sprzedany osobie trzeciej towar podlega ujęciu na tych samych zasadach co pozostały towar - czyli jako towar według właściwej stawki VAT z wykazaną kwotą podatku, bez ujmowania w odrębnej pozycji paragonu jako komis?
Zdaniem podatnika, sprzedaż tego towaru powinna być ujęta w paragonie jak pozostała sprzedaż towarów, tj. poza komisem.


Podatnicy trudniący się dostawami towarów używanych, mogą stosować oprócz szczególnej procedury opodatkowania marży, ogólne zasady opodatkowania dostaw podatkiem VAT. W takim przypadku w myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej. Zgodnie z tym przepisem czynność wydania towarów między komitentem a komisantem, a następnie wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jako dostawa towarów.
Jak stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla komisanta kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku, w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta. W świetle powyższego w przypadku wydania (sprzedaży) osobie trzeciej towaru będącego przedmiotem umowy komisu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu dostawy tego towaru, pomniejszona o kwotę podatku, czyli opodatkowaniu podlega wartość całej transakcji z wykazaniem kwoty podatku na fakturze.
Rozliczając podatek VAT na zasadach ogólnych, podatnik-komisant jest zobligowany do prowadzenia ewidencji zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ewidencja ta winna zawierać:
- kwoty określone w art. 90, czyli kwoty, które podatnik obowiązany jest ewidencjonować dla odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku naleznego,
- dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
- wysokość podatku należnego,
- kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego,
- kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu,
- inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej,
- w przypadkach stosowania sposobu opodatkowania określonych w art. 120 ust. 4 i ust. 5, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tych przepisach.
Przy opodatkowaniu transakcji na ogólnych zasadach, podatnik-komisant wystawia również fakturę w oparciu o ogólne zasady określone w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, która stwierdza w szczególności :
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku,
- kwotę należności,
- dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Gdy podatnik-komisant nabywa towar od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jak w sytuacji opisanej we wniosku, to wówczas nie ma podatku naliczonego i taka transakcja nie musi być ujęta w ewidencji zakupów VAT.
Przy stosowaniu ogólnych zasad rozliczenia podatku VAT, podatnik-komisant sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ewidencjonuje, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT za pomocą kasy rejestrującej. W tym przypadku paragon fiskalny zawiera nazwę towaru, wartość netto, podatek VAT wg stawki obowiązującej na dany towar, wartość brutto, czyli to co zawiera paragon przy sprzedaży towarów poza komisem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj