Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/1/103/65/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/103/65/05
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
opłata targowa


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wskazał w piśmie, iż na podstawie stosownej umowy jest inkasentem opłaty targowej pobieranej na giełdzie samochodowej i targowisku na rzecz Gminy Miejskiej. Opłata targowa pobierana jest od podmiotów gospodarczych handlujących na wyżej wymienionych obiektach. Za tę czynność podatnik otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji.
Pytanie brzmi, czy pobierając wyżej opisane opłaty można ewidencjonować je za pomocą kasy rejestrującej? Podatnik uważa, że pomimo tego, iż opłata targowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to można ewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kasy.


Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) opłata targowa stanowi źródło dochodów własnych gminy i nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Prowizja natomiast, jaką otrzymuje podmiot, który na podstawie zawartej umowy z gminą pobiera ww. opłaty podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Zasady ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących reguluje art. 111 wyżej wskazanej ustawy o podatku VAT oraz rozporządzenia wydane przez Ministra Finansów - w sprawie kas rejestrujących z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) i w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników z dnia 4 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 111 ust. 1 wskazanej ustawy o VAT obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy ciąży na podatniku dokonującym sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Natomiast § 5 ust. 5 wyżej wskazanego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych... otrzymał brzmienie: "Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników".
W świetle powyższych przepisów należy zauważyć, że podatnik, będąc pośrednikiem pobierania opłaty targowej na rzecz Gminy, w przypadku wykonania usługi dla podmiotu gospodarczego, nie ma obowiązku ewidencjonowania tej transakcji za pomocą kasy rejestrującej, gdyż tylko sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych należy ewidencjonować za pomocą urządzenia fiskalnego. Jednakże tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że jeżeli podatnik chce wprowadzić każdą sprzedaż do pamięci kasy fiskalnej, nawet na rzecz podmiotów gospodarczych, to nie ma z kolei przepisu zabraniającego podjęcie takiej decyzji, gdyż to od podatnika zależy w jaki sposób prowadzi zarówno ewidencje sprzedaży jak i zakupów VAT, które następnie służą do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT-7.
Należy podkreślić również, że odpowiednie zaprogramowanie pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów przez serwis uprawniony do tego, powinno w znacznym stopniu przyczynić się do ułatwienia organizacji pracy, a tym samym do sprawniejszej obsługi nabywcy usługi czy też towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj