Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PBI-2/4117/IN-9/USSIER/2005/JF
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/4117/IN-9/USSIER/2005/JF
Data
2006.01.04



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
trumna
usługi pogrzebowe


Pytanie podatnika
Jaka powinna być zastosowana stawka podatku zryczałtowanego do usługi pogrzebowej wraz z dostawą trumny?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21.11.2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu Nr US I/415/19/05/SŁ z dnia 08.11.2005r., odmawia uchylenia w/w postanowienia.

W dniu 22.09.2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych oraz produkcji trumien i ich sprzedaży. Wątpliwości powstały w związku ze stosowaniem stawek zryczałtowanego podatku dochodowego za wykonaną usługę pogrzebową.

Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 08.11.2005r. Nr US I/415/19/05/SŁ nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym przez Pana wniosku stwierdzając, iż całą kwotę wynagrodzenia za wykonanie usługi pogrzebowej wraz z dostawą trumny należy opodatkować według stawki 8,5% jako działalność usługowa.

Na powyższe postanowienie w dniu 21.11.2005r. złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, zarzucając naruszenie postanowień zawartych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu zawarte w przywołanym powyżej postanowieniu.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym regulują przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ). Przepis artykułu 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, że działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Zgodnie z powyższym zapisem klasyfikacja wykonywanych czynności jest ściśle związana z klasyfikacją PKWiU i jest jedyną podstawą ustalania stawek zryczałtowanego podatku dochodowego.

Artykuł 40 ust. 1 ustawy z dnia 29.06.1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) daje prawo tylko Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego do opracowywania standardowych klasyfikacji oraz ich interpretacji.

W związku ze stosowaniem przez podmioty gospodarcze świadczące usługi pogrzebowe, różnorodnych stawek zryczałtowanego podatku dochodowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu zwrócił się do Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie o właściwą klasyfikację tych usług. GUS odpowiedział pismem nr OB-02-9-5672/KU-240/2005/3483 z dnia 30.06.2005r., stwierdzając, iż sprzedaż trumny w ramach świadczonej kompleksowo usługi pogrzebowej i przez ten sam podmiot nie może być sklasyfikowana oddzielnie, tylko łącznie jako usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu, mieszczące się w grupie PKWiU 93.03.11-00.00.

Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym to Główny Urząd Statystyczny jest uprawniony do określania klasyfikacji PKWiU do wykonywanych czynności. Urzędy Skarbowe natomiast mogą wystąpić o taką interpretację, co w tym przypadku zostało uczynione.

W świetle ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i otrzymanej klasyfikacji z Głównego Urzędu Statystycznego wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem pogrzebu w ramach jednej kompleksowej usługi pogrzebowej zaliczane są do działalności usługowej i zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 3b cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowane są stawką 8,5%.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, jak w sentencji niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj