Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-47/05/76336
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-47/05/76336
Data
2005.10.21



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
odszkodowania
opodatkowanie
ugody
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie wypłacone pracownikowi w drodze ugody sądowej za niewypłacone godziny nadliczbowe i premię podlega opodatkowaniu pdof?


Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 16 sierpnia 2005 r. znak: KRP 467/OS/WM (data wpływu do urzędu: 30 sierpnia 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 23 września 2005 r. (data wpływu do urzędu: 26 września 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: W dniu 16 czerwca 2005 r. Spółka zawarła ugodę przed Sądem Rejonowym dla (...) Wydział N Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z osobą fizyczną, która pozostawała ze Spółką w stosunku pracy. W ramach umowy o pracę osoba świadczyła pracę także w godzinach nadliczbowych. Kwota wypłaty należności za pracę w godzinach nadliczbowych oraz premii stała się podstawą sporu między stronami. Na mocy ww. ugody zostało przyznane osobie fizycznej odszkodowanie w kwocie 7.000 zł brutto.
Biorąc powyższe pod uwagę Spółka wypełniając obowiązki płatnika w związku z wypłatą odszkodowania zgodnie z ugodą uznała, że przedmiotowe odszkodowanie jest przychodem tej osoby podlegającym opodatkowaniu, a zatem zasadne było naliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przedmiotowej wypłaty.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdof; opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkiego rodzaju dochody nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.
Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 1 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono m. in. stosunek pracy.
W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W myśl zapisu art. 242 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej.

Zgodnie z treścią art. 262 § 1 Kodeksu pracy spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają:
1) sądy pracy - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów rejonowych oraz
2) sądy pracy i ubezpieczeń społecznych - stanowiące odrębne jednostki organizacyjne sądów wojewódzkich, zwane sądami pracy.
Z treści załączonej ugody sądowej wynika, że odszkodowanie wypłacone osobie fizycznej spełniające tu funkcję przychodu ze stosunku pracy stanowi kwotę brutto. Wnioskodawca jako płatnik jest zatem zobligowany do odprowadzenia podatku przyjmując za podstawę opodatkowania ww. należność, t. j. kwotę 7.000 zł stosownie do uregulowań art. 12 ust 1 i art. 31 ustawy o pdof.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj