Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przeworsku
US.IX/443-54/MWA/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-54/MWA/05
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy w Przeworsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż przedsiębiorstwa
upadłość


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż dwóch nieruchomości będących częściami składowymi przedsiębiorstwa będzie mieć cechy sprzedaży "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" i tym samym nie będzie podlegać przepisom ustawy o VAT?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 551, art. 552 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.08.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.08.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:W dniu 25.04.2005 r. Sąd Rejonowy w Krośnie Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość Przedsiębiorstwa Wielobranżowego A-E w P, należącego do T Z, zmarłego w kwietniu 2004 roku. W skład tego Przedsiębiorstwa wchodzą m. in. dwie, sąsiadujące ze sobą nieruchomości - również położone w P, jedna z nich jest zabudowana budynkiem mieszkalno-administracyjnym zaś druga dużym budynkiem magazynowym, wykonanym w technologii umożliwiającej zachowanie wewnątrz niskiej temperatury w czasie procesów produkcyjnych, z przygotowanymi do instalacji lukami windowymi oraz z instalacją elektryczna, przy czym, jeszcze za swojego życia T Z sprzedał trzecią wydzieloną nieruchomość, sąsiadującą z wymienionymi wcześniej a zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Żaden z wyżej wymienionych budynków nie został jeszcze ukończony i dopuszczony do użytkowania w rozumieniu prawa budowlanego, niemniej budynek magazynowy był używany przez upadłego do składowania miodu (który powinien być przechowywany w niskich temperaturach) a zagospodarowanie i stopień wykończenia budynku mieszkalno-administracyjnego wskazuje, iż był użytkowany dla celów administracyjnych przedsiębiorstwa. Chęć nabycia tych składników majątkowych zgłosił obecny właściciel trzeciej z wydzielonych nieruchomości, zamierzający prowadzić w budynku magazynowym zakład przetwórczy mięsa a budynek administracyjno-mieszkalny użytkować zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem.

Pytanie podatnika:Czy sprzedaż obu tych obiektów (części składowych majątku) będzie mieć cechy sprzedaży wydzielonej części przedsiębiorstwa czy tylko cechy sprzedaży nieruchomości, co wiąże się z naliczeniem podatku VAT bądź z wyłączeniem tej transakcji z reżimu prawnego ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż sprzedaż obu wymienionych składników majątkowych upadłego wyczerpuje znamiona definicji "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" samodzielnie sporządzającego bilans - tym samym nie powinna podlegać ustawie o podatku od towarów i usług, zważywszy bowiem dotychczasowy stopień wyposażenia technicznego obiektów może być przez nabywcę wykorzystana w całości do prowadzenia odrębnego przedsiębiorstwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza prawidłowości stanowiska Podatnika. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o VAT nie zawiera jednak definicji przedsiębiorstwa i zakładu (oddziału). W celu zdefiniowania tych pojęć konieczne jest odwołanie się do przepisów kodeksu cywilnego oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 552 K.c.).

Pojęcie zakładu (oddziału) zostało natomiast zdefiniowane w art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w myśl którego oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem zbycia miałyby być dwie sąsiadujące ze sobą nieruchomości, z których jedna jest zabudowana budynkiem mieszkalno-administracyjnym zaś druga budynkiem magazynowym. Żaden z ww. budynków nie został jeszcze ukończony i dopuszczony do użytkowania w rozumieniu prawa budowlanego. W związku z powyższym nie ma tutaj zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż opisana transakcja nie dotyczy istotnych z funkcjonalnego punktu widzenia elementów przedsiębiorstwa o czym rozstrzyga art. 551 Kodeksu cywilnego. Nie można także przedmiotu sprzedaży uznać za zakład samodzielnie sporządzający bilans, gdyż zgodnie z wyjaśnieniem Podatnika żadna z nieruchomości nie jest samodzielną i wyodrębnioną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej.

Reasumując, opisana transakcja będzie stanowić sprzedaż wydzielonych składników majątkowych, w związku z czym nie można jej uznać za zbycie przedsiębiorstwa, ani też zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Tak więc sprzedaż obu tych nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przestawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj