Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/415-10/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/415-10/05
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
stawki podatku
usługi transportowe
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Jaka jest prawidłowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zakresie usługi transportowej wykonywanej za pomocą ciągnika rolniczego z przyczepą specjalizowaną (wywrotką) o dopuszczalnej ładowności 8.000 kg ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 06.09.2005 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.09.2005 r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuje Panią o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego:

We wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny: prowadzi Pani działalność gospodarczą świadcząc usługi transportowe związane z budową dróg i mostów ciągnikiem rolniczym marki URSUS z przyczepą specjalizowaną (wywrotką) o dopuszczalnej ładowności 8.000 kg.

Stoi Pani na stanowisku, iż usługi świadczone przez Panią podlegają stawce ryczałtu 5,5 % zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż spełniono wymogi ładowności.

W myśl przepisu art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Ze złożonego wniosku wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą - usługi transportowe, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ww. usługi wykonywane są ciągnikiem rolniczym z przyczepą specjalizowaną (wywrotką) o dopuszczalnej ładowności 8.000 kg.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (...) za działalność usługową uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Usługi transportowe sklasyfikowane zostały w PKWiU w sekcji I - Usługi transportowe, magazynowe oraz łączności, w dziale 60 - Usługi transportu lądowego i rurociągowego. Dział ten obejmuje m.in. usługi transportu pasażerskiego i towarowego, rozkładowego lub nierozkładowego drogą lądową z wykorzystaniem różnych środków lokomocji takich jak: kolej, metro oraz różne jednostki transportu drogowego (samochody, autokary, autobusy, tramwaje i trolejbusy). Symbolem 60.24 PKWiU objęte zostały usługi drogowego transportu towarowego, bez sprecyzowania rodzaju pojazdów (środków transportu), przy pomocy których można świadczyć usługi sklasyfikowane pod tym symbolem.

Pomocniczo, celem ułatwienia zaliczenia określonych produktów do odpowiednich grupowań PKWiU, w tabelach klasyfikacyjnych zamieszczono symbole grupowań Systematycznego Wykazu Wyrobów lub Klasyfikacji Usług, wskazujących, że dane produkty zaliczone do danego grupowania PKWiU zaliczone były do wymienionych grupowań SWW (w odniesieniu do wyrobów) lub KU (w odniesieniu do usług).

Usługi transportowe sklasyfikowane pod symbolem 60.24 PKWiU, powiązane są z symbolem 51102 KU. Wg KU - usługi transportu samochodowego sklasyfikowane zostały w gałęzi 51, branża 511. Przewozy osób i ładunków taborem samochodowym podbranża 51102 - Przewozy ładunków taborem samochodowym do której zaliczono również transport taborem ciągnikowym.

Natomiast wg SWW - ciągniki samochodowe siodłowe i balastowe (podbranża 1024), jak również ciągniki uniwersalne (rolnicze): ciągniki kołowe (podbranża 1031) oraz ciągniki gąsienicowe i półgąsienicowe (podbranża 1032) zaliczono do środków transportu (gałąź 10).

Z powyższego wynika, że świadczenie usług przewozu ładunków taborem ciągnikowym zalicza się do usług drogowego transportu towarowego, sklasyfikowanego pod symbolem 60.24 PKWiU.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5 % przychodu uzyskanego z działalności wytwórczej robót budowlanych lub w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Ponieważ zgodnie z symbolem 51102 KU transport taborem ciągnikowym został zaliczony do usług przewozu ładunków taborem samochodowym, usługa transportowa wykonywana za pomocą ciągnika rolniczego z przyczepą specjalizowaną (wywrotką) o dopuszczalnej ładowności 8.000 kg podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawi 5,5 %.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj