Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PDIII/415/1/98/05AK
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII/415/1/98/05AK
Data
2005.08.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
pobór podatku
posiłki regeneracyjne
świadczenia na rzecz pracowników
termin
zapłata podatku
zbiorowy układ pracy


Pytanie podatnika
Spółka pyta od kiedy W. Sp z o. o. powinna naliczać podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń w postaci posiłków regeneracyjnych jakie wydano zatrudnianym pracownikom?


Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że X Sp. z o. o. na mocy § 19 ust. 1 pkt c Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, jest obowiązana zapewnić pracownikom posiłki regeneracyjne i profilaktyczne w okresie od 1 listopada do 31 marca dla zatrudnionych pracowników.
W związku faktem, iż wartość wydanych posiłków regeneracyjnych nie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka stoi na stanowisku, że podatek od wartości tychże świadczeń powinien być naliczany dopiero od dnia 1 listopada 2005 r.
Powyższe wynika z faktu. iż za okres wcześniejszy (tj. 01.11.2002-31.03.2003, 01.11.2003-31.03.2004, 01.11.2004-31.03.2005) nie ma możliwości określenia w sposób precyzyjny wartości pobranych posiłków jaka przypadała na poszczególnego pracownika, ponieważ nie prowadzono takiej ewidencji.
Ponadto X Sp. z o. o. informuje, od dnia 1 listopada 2005 r. zostanie wdrożony system ewidencji wydawanych posiłków dostosowany do potrzeb obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego uprzejmie wyjaśnia.
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu na dzień 01.01.2005 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zatem przychody pracowników w postaci otrzymanych posiłków regeneracyjnych (w stosunku, do których brak był podstaw zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy), w świetle powyższego przepisu stanowiły przychód pracowników.
Ewentualne trudności towarzyszące indywidualizacji świadczeń na rzecz poszczególnych pracowników mają charakter drugorzędny i nie mogą wpływać na zakres obowiązku podatkowego wynikającego z aktu normatywnego jakim jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego zwraca jednak uwagę na fakt, iż świadczenia w postaci wydanych przez Spółkę posiłków regeneracyjnych dla pracowników w okresie od 01.11.2002-31.03.2003 r. i od 01.11.2003 - 31.12.2003 r. korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie obowiązującego w tym czasie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z powyższym przepisem wolna od podatku dochodowego jest wartość napojów bezalkoholowych oraz posiłków wydawanych pracownikom do spożycia wyłącznie w czasie wykonywania pracy, z wyjątkiem ekwiwalentu z tego tytułu.
Ponieważ ww. przepis od dnia 01.01.2004 r. został uchylony, na płatniku ciążył obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wynikający z przepisu art. 31 oraz art. 38 ustawy w stosunku do wartości wydanych posiłków regeneracyjnych wydanych dopiero po tej dacie.
Reasumując, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, iż stanowisko Spółki wg którego wartość wydanych pracownikom świadczeń w postaci posiłków regeneracyjnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od dnia 01.11.2005 r. jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj