Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-75/1/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-75/1/05
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
badania techniczne
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
prawo do odliczenia
rata leasingowa
samochód
umowa leasingu
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie usługi leasingu i paliwa do napędu samochodu ciężarowego marki Mercedes Benz 308 CDI Sprinter.


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, że stanowisko Pana "X" - przedstawione we wniosku dnia 31.08.2005 r. który wpłynął w dniu 19.09.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie usługi leasingu i paliwa do napędu samochodu ciężarowego marki Mercedes Benz 308 CDI Sprinter - jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 19.09.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego złożony przez Pana "X".
Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pan "X" we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
1)samochód marki: Mercedes -Benz jest użytkowany przez podatnika w ramach umowy leasingu operacyjnego,
2)umowa leasingu operacyjnego została zawarta 10.06.2005 r.
3)w świetle obowiązujących do 22.08.2005 r. przepisów dotyczących podatku od towarów i usług Podatnik miał pełne prawo odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz paliwo,
4)w świetle przepisów znowelizowanej ustawy samochód kwalifikuje się jako ciężarowy ale podlega dodatkowemu badaniu technicznemu, ponieważ jego masa całkowita nie przekracza 3 500kg i posiada więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą,
5)część przeznaczona do przewozu ładunków mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi przekracza 50% długości pojazdu.
W świetle opisanego stanu faktycznego Pan "X" wnosi o rozstrzygnięcie kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących raty leasingowe za użytkowany samochód oraz faktur dokumentujących zakup paliwa służącego do napędu powyższego środka transportu.
Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, z którego wynika, że przysługuje jemu w całości (bez ograniczeń) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe oraz paliwo do napędu przedmiotowego samochodu
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez Stronę we wniosku oraz po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów stwierdza, że:
zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa ust. 3 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony), na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć 6 000zł.
Stosownie do art. 86 ust. 4 pkt 2) przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu, dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy o PTU).
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3) ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 zatem do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Z dniem 22 sierpnia 2005 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy dotyczące VAT naliczonego w przypadku samochodów wziętych w leasing między 1 czerwca 2005 r. a 21 sierpnia 2005 r., wprowadzone ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U.. Nr 90, poz. 756), która w swej zasadniczej części weszła w życie 1 czerwca 2005 r.
Przepisy przejściowe wymienione w powyższej nowelizacji, nie regulują niestety zasad dotyczących umów leasingu zawartych w okresie między dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej a dniem wejścia w życie zmienionych przepisów dotyczących pojazdów samochodowych tj. umów zawartych pomiędzy 1 czerwca 2005 r. a 21 sierpnia 2005 r., kiedy to - w zakresie odliczeń dotyczących nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych - obowiązywały jeszcze poprzednie przepisy.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy w przypadku pojazdów, które objęte zostały umową leasingu w okresie pomiędzy dniem 1 czerwca 2005 r. a dniem 21 sierpnia 2005 r., do dnia 21 sierpnia 2005 r. stosuje się zasady odliczenia podatku od rat lub paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów zgodnie z przepisami art. 86 i art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, po.534, ze zm. Dz, U, Nr 14, poz. 113) w brzmieniu sprzed nowelizacji z dnia 21 kwietnia 2005 r. Dopiero po tej dacie stosuje się do tych odliczeń zasady wynikające z przepisów noweli, np. jeżeli leasingowany pojazd nie spełnia wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 - odliczenie podatku od paliwa nie będzie przysługiwało.
Oznacza to, że w przypadku usługobiorców użytkujących samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 przysługuje prawo w okresie od 01.06.2005 r. do 21.08.2005 r. odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5 000zł. W tym okresie podatnik nie będzie miał również prawa do odliczenia podatku od paliwa. Jeżeli zaś ładowność jest większa niż określona wg wzoru z art. 86 ust. 3 podatnikowi przysługuje w okresie od 01.06. do 21.08.2005 r. prawo do rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT otrzymanej z tytułu raty leasingowej lub nabycia paliwa w pełnej wysokości, a więc kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku wynikająca z faktury VAT.
W przestawionym stanie faktycznym Podatnik podkreśla, że w okresie od 01.06. do 21.08.2005 r. przysługiwało całkowite prawo rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz zakup paliwa, bowiem leasingowany samochód spełniał kryteria określone w art. 86 ust. 3 ustawy w brzmieniu. obowiązującym do 21.08.2005 r. tzn. dopuszczalna ładowność samochodu jest większa niż określona według wzoru DŁ = 357kg + n x 68kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n- oznacza ilość miejsc (siedzeń)łącznie z miejscem dla kierowcy
jest
Zgodnie z art. 86 ust. 5 dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Nadto Strona wskazuje, że w świetle obowiązujących od dnia 22.08.2005 r. znowelizowanych przepisów przysługuje pełne odliczenie podatku naliczonego od rat leasingowych z uwagi na brzmienie art. 86 ust. 4.
Skoro samochód spełniał kryterium ładowności zdefiniowane przed 22 sierpnia 2005 r. i obecnie spełnia nowe wymagania dla pełnego odliczenia podatku naliczonego, podatnikowi przez cały okres trwania umowy przysługuje pełne odliczenie podatku naliczonego od czynszu leasingowego.
Odnośnie kwestii dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT potwierdzających zakup paliwa związanego z eksploatacją samochodu używanego w ramach umowy leasingu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy stwierdza, że stosownie do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3) ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 zatem do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wyjątek od wyżej wymienionej zasady zawarto m. in. w art. 86 ust. 4 pkt 2, który stanowi, iż brak możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa nie ma zastosowania w jeżeli paliwo to służy do napędu samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.
Obowiązujący od 22 sierpnia 2005 r. wymóg potwierdzania przez diagnostę z okręgowej stacji kontroli pojazdów spełnienia nowych warunków technicznych dla samochodów i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, będący wymogiem niezbędnym dla celów prawidłowego odliczenia VAT od paliwa do tych pojazdów, dotyczy zarówno własnych pojazdów, jak również pojazdów leasingowanych. W zakresie pojazdów leasingowanych wymóg takiego badania wynika wprost z nowego brzmienia art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Przy czym nowe brzmienie art. 86 ust. 5 ustawy o VAT dotyczy generalnie czterech nowych kategorii pojazdów wymienionych w czterech punktach ust. 4 tego przepisu, niezależnie od formy ich posiadania (czy jako właściciel, czy jako użytkownik), np. jako leasingobiorca. W przepisie tym bowiem zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy chodzi wyłącznie o rodzaj pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4, a nie o formę ich posiadania. Tak więc wymóg dodatkowego badania technicznego, potwierdzonego zaświadczeniem oraz dodatkowym wpisem do dowodu rejestracyjnego pojazdu powinien być przez Pana spełniony niezwłocznie w stosunku do leasingowanego samochodu.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnicy podziela stanowisko Podatnika w przedmiocie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz zakup paliwa do napędu przedmiotowego pojazdu, o ile przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzone zaświadczeniem oraz odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym potwierdzi spełnienie przez leasingowany samochód wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 2.
Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b §1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj