Interpretacja Urzędu Skarbowego w Braniewie
PD/415-9/05, PO/436-1/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-9/05, PO/436-1/05
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Braniewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Terminy dla płatników i podatników


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy od kwoty przekazanego towaru handlowego podatnik jest zobowiązany zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy, podatek od spadków i darowizn i podatek od czynności cywilnoprawnych?


Dnia 14.10.2005 r. podatnik złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Braniewie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie.Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż dokonał z dniem 30.09.2005 r. likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej w 2005 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Sporządził remanent likwidacyjny, dokonał wyceny towarów, które pozostały w cenach nabycia i ten towar handlowy przekazał pozostającej z nim we wspólnocie małżeńskiej majątkowej żonie, która z dniem 01.10.2005 r. rozpoczęła działalność gospodarczą - również handel artykułami przemysłowymi.W piśmie z dnia 16.11.2005 r. w uzupełnieniu zapytania wnioskodawca wyjaśnia, że po sporządzeniu remanentu likwidacyjnego dokonał przekazania towarów handlowych, które pozostały małżonce do dalszej odsprzedaży, która z dniem 01.10.2005 r. rozpoczęła działalność gospodarczą. Przekazanie to nastąpiło w formie darowizny.
W związku z powyższym zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:
- czy od w/w kwoty przekazanego towaru handlowego jest zobowiązany zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy, podatek od spadków i darowizn i podatek od czynności cywilnoprawnych?
Wnioskodawca wyraził w tej sprawie następujące stanowisko. Uważa, że nie ma obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl § 3 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) podatek zryczałtowany, o którym mowa w ust. 1, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania.
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) w art. 20 ust. 1 określa obowiązki podatnika osiągającego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej.
W myśl art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy, uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, są obowiązani sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, zwany dalej ?spisem z natury?, na dzień zaprowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego roku podatkowego. Spis z natury należy sporządzić również w razie zmiany wspólnika lub zmiany umowy spółki, a także na dzień likwidacji działalności. W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani objąć spisem z natury również rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niebędące środkami trwałymi, zaliczane do wyposażenia.
Na podstawie art. 20 ust. 5 powołanej ustawy, podatnik jest obowiązany wpisać do ewidencji spis z natury według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją.
Żaden artykuł ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w razie likwidacji działalności gospodarczej, nie nakłada na podatników tego podatku obowiązku ustalenia dochodu z remanentu i jego opodatkowania.

W zakresie podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych należy odnieść się do art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zmianami). Zgodnie z tym przepisem, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Małżeńska wspólność ustawowa to specyficzny rodzaj współwłasności, ma charakter bezudziałowy, a więc udziały w niej małżonków nie są określane. Wspólność majątkowa obejmuje dorobek małżonków tzn. przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności przez obojga małżonków lub jednego z nich, jeżeli nabycie nastąpiło ze środków majątku wspólnego. Środki majątku wspólnego to przede wszystkim pobrane wynagrodzenie za pracę oraz uzyskane dochody z majątku wspólnego, jak również z osobistego majątku każdego z małżonków.
Stosownie do powyższego w przypadku przekazania towaru (remanent likwidacyjny) pozostałego po zlikwidowanej działalności gospodarczej, prowadzonej przez jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka w czasie trwania wspólności majątkowej, nie może być traktowane jako umowa darowizny czy sprzedaży.
W związku z powyższym przekazanie rzeczy między małżonkami nie wywołuje żadnych skutków cywilnoprawnych i w myśl obowiązujących przepisów w obecnym stanie prawnym, nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn jak również w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie stanowisko strony w zakresie:
- niepodlegania opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodu z remanentu przy likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - uznaje za prawidłowe,
- niepodlegania podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi od czynności cywilnoprawnych przekazanie towaru zgodnie z remanentem likwidacyjnym na rzecz małżonki - uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj