Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
II US.I.PB/423-20/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.I.PB/423-20/05
Data
2005.10.27



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
okres rozliczeniowy
rok podatkowy
zawiadomienie


Pytanie podatnika
Czy zawiadomienie podatnika rozpoczynającego działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego o wyborze wydłużonego roku podatkowego winno nastąpić w szczególnej formie, czy też wystarczającym będzie złożenie aktu notarialnego umowy spółki, zawierającego stosowne postanowienia w tej kwestii?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.09.2005 r. (…) w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie: czy zawiadomienie podatnika rozpoczynającego działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego o wyborze „wydłużonego” roku podatkowego winno nastąpić w szczególnej formie, czy też wystarczającym będzie złożenie aktu notarialnego umowy spółki, zawierającego stosowne postanowienia w tej kwestii, działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 8 ust. 1, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) postanawia stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę uznać za prawidłowe.

Dnia 20.09.2005 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wpłynął wniosek „W.” sp. z o.o. z dnia 18.09.2005 r. (bez znaku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa. Wniosek ten zgodnie z zasadami właściwości organów podatkowych został przekazany do załatwienia do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (…). Z treści wymienionych pism wyłania się następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 11.10.2004 r. złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 wraz z następującym dokumentami: zaświadczeniem o nadaniu numeru REGON, aktem notarialnym umowy spółki oraz odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki jej rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, zaś pierwszy rok obrotowy trwa od dnia rejestracji spółki i kończy się z dniem 31.12.005 r. W takim stanie faktycznym zrodziła się u podatnika wątpliwość czy spółka powinna zawiadomić organ podatkowy o tak przyjętym roku podatkowym w odrębnym piśmie, czy też wystarczające było złożenie aktu notarialnego umowy spółki, zawierającego stosowne postanowienia w tej kwestii. Zdaniem spółki jest to wystarczające.

Organ podatkowy stanowisko to podziela, ponieważ z treści przepisów regulujących kwestie zawiadamiania organu podatkowego o wyborze bądź zmianie roku podatkowego nie wynika obowiązek dokonania tej czynności w ściśle określonej formie. Przepisy art. 8 ust. 1, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają obowiązek, po spełnieniu określonych warunków, dokonania w określonym terminie, zawiadomienia organu podatkowego o wyborze, bądź zmianie roku podatkowego. Nie nakładają natomiast obowiązku dokonania tej czynności w określonej formie. Tak więc złożenie przez spółkę aktu notarialnego umowy spółki, zawierającego stosowne postanowienia w tej kwestii jest wystarczające. Należy jednak zauważyć, że w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika, tj. w przypadku podjęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wyboru „wydłużonego roku podatkowego”, będącego rokiem kalendarzowym, jako taki obowiązek zawiadomienia organu podatkowego o przyjętym rozwiązaniu nie wystąpił.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj