Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-166/05/AS
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-166/05/AS
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka jawna
sprzedaż udziałów
wycofanie wkładu


Pytanie podatnika
Czy powinien zapłacić podatek dochodowy od sprzedanych wkładów finansowych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Panu X, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży wkładów finansowych wniesione do spółki jawnej, nowo wstępującemu wspólnikowi przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2005 roku o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej. Rezygnując z tej formy działalności, wystąpił ze spółki, w jego miejsce do spółki przystąpił nowy wspólnik. Wkłady finansowe określone w umowie spółki jawnej sprzedał nowo wstępującemu wspólnikowi, od sprzedaży zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Wkłady sprzedał w takiej wysokości jak wniósł do spółki, jego zdaniem dochód nie wystąpił.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy powinien zapłacić podatek dochodowy od sprzedanych wkładów finansowych.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko przedstawił pogląd, iż nie powinien płacić podatku dochodowego od sprzedanych wkładów finansowych, ponieważ nie osiągnął żadnego dochodu, gdyż wkłady wniesione do spółki sprzedał nowo wstępującemu wspólnikowi w tej samej wysokości.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 871 k.c., wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia.

Wypłata udziału występującemu wspólnikowi, obliczona według zasad określonych w art. 65 § 1 i § 2 KSH powinna nastąpić w pieniądzu.Wspólnik, nie może co prawda rozporządzać swoim udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, ale może rozporządzać swoim udziałem w spółce, jeżeli zamierza wystąpić ze spółki. Poprzez nabycie udziałów, do spółki przystąpił nowy wspólnik wstępując w Pana dotychczasowe prawa, a zbycie udziałów w spółce jawnej jest umową kupna - sprzedaży.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.Zgodnie z art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 18 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również odpłatnego zbycia tych praw.

W art. 10 tej samej ustawy, ustawodawca wyraźnie rozróżnia źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wyodrębniając między innymi określone w ust. 1 pkt 7 przychody z praw majątkowych. W ocenie tut. Organu Podatkowego powyższa czynność powinna być zaliczone do wymienionego źródła. W związku z tym podatnik, który jest wspólnikiem spółki jawnej, przenosząc odpłatnie na osobę trzecią prawa i obowiązki wynikające z posiadanych w tej spółce udziałów, osiąga przychód z praw majątkowych. Przychód ten powinien zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności za koszt uzyskania przychodu w przedmiotowym przypadku należy uznać wartość wkładu wniesionego do spółki przez wspólnika zbywającego udział. Zatem opodatkowaniu będzie podlegała kwota ewentualnej nadwyżki wypłaconego udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego wkładu.

Jak z powyższego wynika dokonana sprzedaż wkładów finansowych nowo wstępującemu do spółki wspólnikowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na ich sprzedaż w kwocie równej od wniesionej jako wkład do spółki jawnej. Dlatego też stanowisko Pana X wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj