Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-82/05/MGA
z 3 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-82/05/MGA
Data
2005.10.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przeniesienie prawa własności
przewłaszczenie
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
Dot. zastosowania przepisów regulujących przeniesienie własności przedmiotu umowy leasingu do sytuacji dokonania zabezpieczenia umowy przelewu za pomocą przewłaszczenia na zabezpieczenie ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.07.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dotyczącej zastosowania przepisów regulujących przeniesienie własności przedmiotu umowy leasingu do sytuacji dokonania zabezpieczenia umowy przelewu za pomocą przewłaszczenia na zabezpieczenie

postanawia

nie potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności leasingowej zawiera z klientami umowy leasingu operacyjnego i finansowego, z których strumienie należnych jej przychodów przelewa w niektórych przypadkach na bank w celu wcześniejszego uzyskania kwot objętych umową leasingową. W wyniku dokonanego przelewu Spółka uzyskuje z góry kwotę odpowiadającą sumie rat leasingowych przewidzianych w umowie leasingu, pomniejszonych o potrącone przez bank dyskonto. W przypadku zawarcia umowy przelewu bank żąda od Spółki określonych zabezpieczeń wykonania zobowiązania przez leasingobiorcę, którymi są zazwyczaj weksel własny wystawiony przez Spółkę, zastaw rejestrowy na przedmiocie leasingu oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie przedmiotu leasingu.
Zdaniem podatnika przewłaszczenia na zabezpieczenie nie jest przeniesieniem własności przedmiotu umowy leasingu w rozumieniu art. 17k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17k ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) jeżeli finansujący przeniósł na rzecz osoby trzeciej wierzytelności z tytułu opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 , a nie została przeniesiona na osobę trzecią własność przedmiotu umowy leasingu:
1.do przychodów finansującego nie zalicza się kwot wypłaconych przez osobę trzecią z tytułu przeniesienia wierzytelności,
2.kosztem uzyskania przychodów finansującego jest zapłacone osobie trzeciej dyskonto lub wynagrodzenie.

Powyższe zasady mogą być stosowane jedynie wówczas gdy umowie cesji wierzytelności nie towarzyszy czynność przeniesienia na osobę trzecią własności przedmiotu umowy leasingu. Oznacza to, że przepisy te nie mogą być stosowane w przypadku, gdy umowa cesji jest zabezpieczona np. tzw. przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie stanowi tzw. powiernicze przeniesienie własności, polegające na zabezpieczeniu wierzytelności przez przeniesienie na wierzyciela prawa własności rzeczy ruchomej z jednoczesnym ustanowieniem zobowiązania wierzyciela do korzystania przez dłużnika z prawa własności w granicach ustalonych przez strony.

Pouczenie
1.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
2.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowe - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj