Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PP/05/40/05/GK
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PP/05/40/05/GK
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
nadleśnictwo
obniżenie podatku należnego
obniżka (obniżenie)
podatek
podatek od towarów i usług
świadczenia
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy nadleśnictwu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie materiałów i usług wykorzystywanych do budowy i remontu osad leśnych?


Pismem z dnia 09.11.2005r. strona zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczących prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie materiałów i usług wykorzystywanych do budowy i remontu osad leśnych.

Nadleśnictwo prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U. Nr 45 z 2005r., poz. 435). Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W zakres działalności wchodzą usługi leśne oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej. Powyższe czynności są opodatkowane podatkiem VAT.

Prawidłowe prowadzenie gospodarki leśnej wymaga aby określona grupa pracowników była dyspozycyjna stale w miejscu wykonywania swoich obowiązków. Realizację tego wymogu umożliwia art.46 ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach oraz wydane na podstawie art.49 ustawy zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów naturalnych z dnia 14 marca 1995r. (MP nr 15 poz. 180) określające stanowiska Służby Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie oraz szczegółowe zasady i tryb przyznawania i zwalniania tych mieszkań.

Przepisy powołanego zarządzenia stanowią:

par.1. Pracownikom Lasów Państwowych, zaliczonym do Służby Leśnej zatrudnionym w nadleśnictwie na stanowiskach: nadleśniczego, zastępcy nadleśniczego, głównego księgowego, inżyniera nadzoru, leśniczego, podleśniczego, strażnika leśnego i gajowego przysługuje bezpłatne mieszkanie w miejscu wykonywania pracy.

par.2. Z mieszkania bezpłatnego pracownik korzysta przez okres zatrudnienia na jednym ze stanowisk, o których mowa w par.1, na podstawie umowy zawartej z nadleśniczym przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, z pozostałymi pracownikami Służby Leśnej zatrudnianymi w nadleśnictwie - przez nadleśniczego.

par.3.2. Osady Leśne przewidziane do zamieszkania przez pracowników uprawnionych do bezpłatnego mieszkania przysługują pracownikowi w całości bez względu na stan rodzinny.

par.3.3. Uprawnienie do bezpłatnego mieszkania obejmuje również prawo do bezpłatnego używania pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego oraz budynków gospodarczych.

Udostępnienie lokali pracownikom Słżby Leśnej, jak wykazano na wstępie, wynika z obowiązku ustawowego i jest związane z prowadzoną działalnością, w związku z czym nie ma tu miejsca świadczenie na potrzeby osobiste pracownika, o którym mowa w art.8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Obowiązki wykonywane przez pracowników Służby Leśnej związane są wyłącznie z ze sprzedażą opodatkowaną.

Czynność przekazania (udostępniania) mieszkań pracownikom Służby Leśnej nie jest czynnością samą w sobie lecz jest elementem koniecznym do prawidłowego prowadzenia gospodarki leśnej. Mieszkanie (osada leśna) jest nieruchomością (środkiem trwałym nadleśnictwa) związaną z wykonywaną przez nadleśnictwo działalnością. Gdyby takiego związku nie było nie wystąpiłby obowiązek przekazania mieszkań.

W związku z powyższym, zdaniem Nadleśnictwa, w świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego Nadleśnictwo ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie materiałów i usług przeznaczonych do budowy i remontu osad zajmowanych przez Służbę Leśną.

Działając na podstawie art.14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 rozumie się, zgodnie z art.7 ust.2, również przekaznie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. Przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.
  2. Wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 w/w ustawy rozumie się, zgodnie z art.8 ust.1 każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również:

  1. Przeniesienie prawa do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
  2. Zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.
  3. Świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art.8 ust. 2 ustawy p podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeśli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku gdy przekaznie lub zużycie przez podatnika towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nawet w sytuacji gdy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów i usług.

Z przedstawionego przez Nadleśnictwo stanu faktycznego wynika, że nieodpłatne przekazywanie pracownikom Służby Leśnej osad leśnych odbywa się w ramach realizacji obowiązku wynikającego z art. 46 ust.1 pkt 2 ustawy o lasach, co oznacza, że jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W świetle powyższego do czynności tych nie ma zastosowania art.8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlegają one opodatkowaniu.

W związku z powyższym przy ustalaniu uprawnienia do odliczania przez Nadleśnictwo podatku naliczonego związanego z osadami leśnymi nie należy uwzględniać w/w czynności nieodpłatnego przekazywania. Stosownie do art. 86 ust.1 cytowanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza generalną regułę, zgodnie z którą zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem o ile obowiązki wykonywane przez pracowników Nadleśnictwa korzystających z w/w uprawnień związane są ze sprzedażą opodatkowaną to zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje Nadleśnictwu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową i remontem osad leśnych Zaznaczyć należy, że w przypadku obiektów udostępnianych w ramach wykonywania art. 46 ustawy o lasach, pracownikom, których obowiązki zawodowe związane są zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną (udostępnianie lokali mieszkalnych pozostałym pracownikom lub byłym pracownikom) konieczne jest każdorazowo ustalenie zakresu uprawnień do odliczania podatku naliczonego z uwzględnieniem zasad określonych w art. 90 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgdonie z treścią art.90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ( art. 90 ust.2 ustawy).

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj